Suchy lód – nie tylko do czyszczenia

mrożone owoce

Porządkowanie powierzchni za pomocą suchego lodu stanowi skuteczną alternatywę dla często wykorzystywanego piaskowania. Mieszanka chemiczna pozwala dotrzeć do najbardziej niedostępnych miejsc, dokładnie usuwając zabrudzenia i nie pozostawiając tym samym wilgoci w zakamarkach. Czyszczenie suchym lodem to nie jedyna funkcjonalność, jaka jest charakterystyczna dla zestalonego dwutlenku węgla. Wykorzystuje się go także w chłodnictwie, przemyśle chemicznym czy gastronomii.

Czyszczenie suchym lodem i nie tylko – Gdzie stosuje się zestalony dwutlenek węgla?

Sprężone powietrze, które wydostaje się z urządzenia wypełnionego granulatem, wymraża zabrudzenia powstałe na czyszczonej powierzchni. Temperatura zanieczyszczeń spada, przez co tracą one swoją przyczepność. Działanie suchego lodu redukuje siłę wiązań pomiędzy brudem a powierzchnią, nie oddziałując jednocześnie w sposób negatywny na delikatną powierzchnię. Prostota i bezpieczeństwo w użytkowaniu tej substancji sprawiają, że czyszczenie suchym lodem cieszy się niesłabnącą popularnością. Lotność zestalonego dwutlenku węgla doceniana jest jednak nie tylko w przypadku wykonywania prac porządkowych.

Opisywany produkt stosowany jest w branży eventowej, gdzie wykorzystuje się go jako gęstą warstwę białej mgły, dekorującą w wyjątkowy sposób np. występ koncertowy. Niecodzienny anturaż z suchego lodu stosowany jest także na przyjęciach weselnych, gdzie obfity tym może udekorować pierwszy taniec nowożeńców. Bywa wykorzystywany także przy okazji imprez sylwestrowych, wystawnych urodzin czy rocznic – zamiast fajerwerków.

Suchy lód w przemyśle spożywczym i jego wielorakie zastosowanie

Zestalone CO2 znajduje swoje szerokie zastosowanie w gastronomii i przetwórstwie spożywczym. Suchy lód sprawdza się jako schładzacz w transporcie. Główną zaletą w tym kontekście jest zdolność do sublimacji – dwutlenek węgla przechodzi od razu z fazy stałej do gazowej, przez co w toku tego procesu nie wytwarza się wilgoć. Ze względu na tę właściwość, używa się go do chłodzenia mięs, przetworów i innych substancji wymagających zachowania ciągu chłodniczego. Jest on bezpieczny dla żywności – nie wytwarza zapachu, nie gromadzi drobnoustrojów.

Niwelowanie ryzyka powstawania wilgoci jest ważne w kontekście zachowania higieny transportu. Można bowiem wykorzystać tradycyjny lód, ten jednak będzie pozostawiał mokre plamy, zbierał zabrudzenia i będzie powodował konieczność częstszego czyszczenia krat, pojemników czy samego wnętrza pojazdu przewożącego żywność. W gastronomii użytkowany jest nie tylko jako higieniczny schładzacz, ale także jako uzupełnienie do drinków. Gęsta para osadza się na powierzchni napoju, a następnie swobodnie spływa po ściankach naczynia, powodując ciekawy efekt wizualny.

Uniwersalność suchego lodu – Jakie są najciekawsze jego właściwości?

Suchy lód doceniany jest ze względu na swoje naturalne i ekologiczne właściwości. Nie emituje on przy sublimacji żadnych dodatkowych produktów ubocznych, przenikających do środowiska. Jest bezpieczny dla żywności i może pozostawać z nią w kontakcie przez dłuższy czas. Sam w sobie nie posiada żadnego aromatu, co stanowi jego kolejną pożądaną właściwość. Czyszczenie suchym lodem jest za to bezpieczne dla powierzchni, ponieważ taki proces nie emituje ani wilgoci, ani pyłu, mogącego osadzać się na porządkowanych przedmiotach. Duże stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniu może być jednak szkodliwe dla organizmów żywych, wobec czego zaleca się wietrzenie obiektów, w których jest on intensywnie eksploatowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *