Jak bezpiecznie obchodzić się z suchym lodem?

Jak bezpiecznie obchodzić się z suchym lodem

Suchy lód zyskuje na popularności. Jednak nadal wiele osób nie wie, jak się z nim obchodzić. Ty również tego nie wiesz? Zajrzyj do naszego tekstu, a dowiesz się wielu przydatnych informacji.

Czym jest suchy lód i jakie ma zastosowanie?

Na początek warto ustalić, z czym mamy do czynienia. Co skrywa się pod pojęciem suchego lodu? To nic innego jak dwutlenek węgla w stałej postaci, który z pominięciem procesu zmiany w wodę ze stanu zamrożenia przechodzi w stan lotny. Suchy lód jest bezbarwny i niepalny, a dzięki temu, że się nie topi, tylko sublimuje, ma bardzo szerokie zastosowanie.

Gdzie w takim razie można wykorzystać suchy lód? Na pewno jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w chłodnictwie, ale nie tylko, ponieważ dzięki swoim właściwościom stanowi atrakcję na imprezach okolicznościowych.

Na pewno suchy lód może stanowić ciekawe widowisko na przyjęciu weselnym, urodzinach, wieczorze panieńskim, czy imprezie firmowej. To jednak nie wszystko, ponieważ ciekawie prezentuje się również czyszczenie suchym lodem. Jeśli zgłębimy dane zagadnienie, to dojdziemy do wniosku, że nadaje się on do czyszczenia wielu różnych powierzchni i daje zadowalające efekty, dlatego w wielu przypadkach staje się lepszą metodą czyszczenia delikatnych nawierzchni.

Jak powinniśmy obchodzić się z suchym lodem?

Choć suchy lód ma bardzo szerokie zastosowanie, to musimy wiedzieć, że jeśli nie będziemy się z nim odpowiednio obchodzić, to możemy doprowadzić do nieszczęścia. Może on powodować oparzenia skóry, czy nawet doprowadzić do wybuchu. Jak w takim razie obchodzić się z suchym lodem? Istnieje kilka ważnych aspektów, o których należy pamiętać.

Kluczowe znaczenie ma to, jak będziemy przechowywać suchy lód. O czym dokładnie mowa? Swoje miejsce powinien znaleźć w izolowanym pojemniku, a im grubsza będzie izolacja, tym wolniej ulegnie sublimacji. Co ważne, suchy lód nie powinien być przechowywany w całkowicie szczelnym pojemniku, ponieważ jego sublimacja do gazu z dwutlenku węgla może spowodować, że zamknięte pudełko się rozszerzy lub nawet eksploduje. Odradza się również przechowywania suchego lodu w lodówce z zamrażarką, ponieważ zbyt niska temperatura może spowodować wyłączenie zamrażarki przez termostat.

Należy również zadbać o odpowiednią wentylację powietrza w pomieszczeniu, w którym suchy lód będzie przechowywany. Pod żadnym pozorem nie powinno się umieszczać tego produktu w niewietrzonym pomieszczeniu, piwnicach, samochodach, czy innych zamkniętych obwodach. Dlaczego? Wysublimowany gazowy dwutlenek węgla opada na niskie obszary i zastępuje utlenione powietrze. Efektem tego może być niestety zepsucie się produktu.

Jeśli zdecydujesz się wykorzystać suchy lód do sprzątania, czy innych celów, to zawsze postępuj z nim bardzo ostrożnie. Temperatura suchego lodu jest nadzwyczaj niska i wynosi -109,3° F lub -78,5° C. Dlatego, aby nie ściągnąć na siebie zagrożenie, zakładaj na dłonie ochronną tkaninę lub skórzane rękawiczki. Świetnie działa również kuchenna rękawica lub ręcznik. Jeśli dotkniesz suchy lód na krótko, to nie musisz obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Jednak przy dłuższym kontakcie ze skórą może spowodować zamrożenie komórek i obrażenia podobne do oparzenia.

Najlepszym sposobem na bezpieczne obchodzenie się z suchym lodem jest oczywiście korzystanie z usług fachowców. Dlatego pozostajemy do Twojej dyspozycji. Dzięki wykwalifikowanej kadrze będziesz mógł cieszyć się ze 100% bezpieczeństwa wykonywanej usługi. Zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *