Szlifowanie posadzek

Wbrew pozorom szlifowanie i polerownie posadzek betonowych nie jest usługą dedykowaną wyłącznie dla wielkopowierzchniowych obiektów przemysłowych. Równie często cyklinowanie betonu przeprowadza się w mniejszych pomieszczeniach – biurowych, handlowych i mieszkalnych. Do szlifowania betonu należy wykorzystać odpowiednie narzędzia, różne w zależności od wielkości powierzchni oraz stopnia jej zabrudzenia. Szlifowanie betonu szlifierką kątową sprawdza się przy mniej czasochłonnych inwestycjach. Polerowanie posadzek betonowych na skalę przemysłową należy przeprowadzić z użyciem specjalnych, bardzo wydajnych szlifierek z różnymi typami okładzin ściernych.

Jak wygładzić posadzkę betonową? – Metody

Jak szlifować posadzkę betonową, by uzyskać jak najlepszy efekt? Odpowiedź na to pytanie jest trudna, zależy bowiem od tego, jakie są oczekiwania inwestora. Różne techniki pozwalają na uzyskanie innego efektu. Chodzi głównie o fakturę i chropowatość nawierzchni.

Szlifowanie posadzki betonowej

Szlifowanie betonu to gwarancja powierzchni o największej gładkości. Wykonuje się je w celu wyrównania posadzki, która po przeprowadzonych pracach jest gładka i błyszcząca. Jest to niewątpliwa zaleta tej metody, im powierzchnia bardziej równa, tym łatwiej utrzymać ją w czystości. Szlifowanie pozwala na usunięcie luźnych elementów podłoża (pozbycie się mleczka cementowego), niweluje wszelkie wypukłości i zanieczyszczenia znajdujące się w zewnętrznej warstwie podłoża. Szlifowanie betonu otwiera w posadzce pory. Zależnie od gradacji materiałów ściernych oraz od rodzaju samego materiału, z którego wykonana jest posadzka, można uzyskać zaskakujące efekty.

Pierwszym etapem jest obróbka zgrubna, w której wykorzystuje się segmenty o stosunkowo niskiej gradacji, zazwyczaj od 20 do 40. Finalna obróbka wymaga użycia segmentów o wysokiej gradacji, od 60 do 80. Wiedząc, jak polerować beton stosując coraz wyższe gradacje, można doprowadzić posadzkę do połysku zbliżonego do efektu lustra.

Diamentowe segmenty zamontowane w szlifierce poruszają się ruchem kolistym, szorując o podłoże. Nieprawidłowo przeprowadzone szlifowanie betonu, może pozostawić na posadzce koliste wzory lub pola o zmienionym zabarwieniu. Koliste wzory powstają wskutek zbyt szybkiego ustawienia pracy szlifierki, przebarwienia zaś to skutek bardzo nierównego podłoża. W takich sytuacjach zaleca się zastosowanie innej techniki obróbki betonu.

Śrutowanie posadzek betonowych

Kolejną metodą jest śrutowanie posadzek z betonu. Inne nazwy tej techniki to kulkowanie, groszkowanie i blastrakowanie. Czym się je wykonuje? Można to przyrównać do efektu piaskowania. Śrutowanie jest techniką oczyszczania powierzchni poziomych z wykorzystaniem różnych rodzajów śrutu (i różnych jego rozmiarów).

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że śrutowanie jest nieco bardziej agresywną formą ingerencji w posadzkę niż szlifowanie. Zaletą tej metody jest jednak to, że jej wykorzystanie pozostawia na powierzchni bardzo głęboki profil, który poprawia warunki wiązania systemów podłogowych. Z tego względu śrutowanie nie jest metodą przeznaczoną do czyszczenia gotowych nawierzchni w obiektach przemysłowych. Jest to raczej forma przygotowania powierzchni przed układaniem kolejnych warstw posadzki. Aby można było zastosować śrutowanie, beton musi być bardzo dobrej jakości.

W procesie śrutowania posadzek betonowych stalowy śrut jest wyrzucany w kierunku nawierzchni. Uderzenie kulek oczyszcza powierzchnię i zwiększa jej szorstkość. Dodatkowo pozwala na usunięcie powłoki malarskiej (jeśli jest odpowiednio cienka).

Zużyty śrut zostaje następnie oddzielony od pozostałości posadzki i poddany ponownemu przetworzeniu. Jest to metoda obróbki betonu najbardziej przyjazna środowisku. Jednocześnie jest to jedyna metoda oczyszczania betonu, po której zastosowaniu można bezpośrednio przystąpić do dalszych prac związanych z układaniem kolejnych warstw.

Frezowanie posadzki betonowej

Jak wyszlifować beton, jeśli struktura zewnętrzna posadzki jest w bardzo złym stanie? Pomocne będzie frezowanie betonu. Jest ono najbardziej agresywną formą ingerencji w posadzkę. Służy do profilowania, wyrównywania i niwelowania obrabianej powierzchni oraz umożliwia usuwanie wierzchnich jej warstw. To bardzo dynamiczna metoda, w której efekcie na posadzce powstają rowki (frezowanie ryfluje podłoże). W trakcie prac istnieje duże ryzyko powstania mikropęknięć.

Frezarka do betonu jest urządzeniem wyposażonym w kilka rzędów zębatych frezów umieszczonych na stalowych prętach. Te z kolei zamocowane są na obracającym się bębnie. Uderzenia w posadzkę kruszą i rozdrabniają beton, czego efektem są wyżłobienia.

Frezarka umożliwia usuwanie warstwy żywicy i betonu o grubości powyżej 2 mm.

W przypadku frezarek do betonu istotnymi parametrami są głębokość frezowania i szerokość bębna. Szerokość zwykle zawiera się w przedziale od 200 do 335 mm, natomiast głębokość to zazwyczaj od kilku milimetrów do nawet 1 cm.

To, na jaką głębokość frezowania urządzenie zostanie ustawione, zależy głównie od parametrów samej powierzchni. Im większa twardość, tym mniejsza głębokość. Frezarka jest dość ciężkim urządzeniem, dzięki temu o odpowiedni nacisk na obrabiane podłoże nie trzeba się martwić.

Jak szlifować beton?

Wyróżniamy dwie techniki wykorzystywane do szlifowania posadzki betonowej. Można to robić na sucho oraz na mokro. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Szlifowanie wylewki betonowej na sucho

Polerowanie posadzki na sucho jest mało efektywne i nieco mniej wydajne. Jest to szczególnie widoczne zwłaszcza w przypadku skrajnie twardych powierzchni. Wadą jest również to, że segmenty szlifierskie do betonu mocniej się nagrzewają, a co za tym idzie, szybciej ulegają zużyciu. W tej technice należy zastosować bardziej miękkie spoiwa, umożliwi to równomierne usunięcie warstwy materiału. Plusem natomiast jest to, że zarysowania w betonie nie są aż tak głębokie, jak przy szlifowaniu na mokro. Miejsce pracy jest też dużo czystsze. Frezowanie betonu na sucho nie pozostawia tylu odpadów do uprzątnięcia. Po szlifowaniu można praktycznie od razu przejść do kolejnego etapu robót.

Szlifowanie posadzek betonowych na mokro

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak wygładzić beton z maksymalną wydajnością, odpowiedź jest bardzo prosta. Należy wykorzystać szlifowanie na mokro. Metoda ta jest dużo bardziej efektywna. Wykorzystanie cieczy pozwala na szlifowanie większego pola nawierzchni. Trzeba jednak pamiętać, że szlifowanie posadzki betonowej tą techniką pozostawia więcej zanieczyszczeń, które później będą musiały zostać usunięte. Obecność ścieru powoduje przyspieszone zużycie diamentowych narzędzi szlifierskich. Polerowanie na mokro pozostawia głębsze zarysowania niż ma to miejsce w przypadku techniki na sucho. Po zakończonej pracy należy poświęcić dużo czasu na uprzątnięcie pomieszczenia.

Czym szlifować beton?

Ze względu na rodzaj zastosowanych narzędzi, wyróżnia się ręczne szlifowanie betonu oraz polerowanie posadzek przy użyciu zaawansowanych urządzeń mechanicznych.

Szlifowanie betonu ręczne

W przypadku konieczności obróbki niewielkiej powierzchni można zdecydować się na szlifowanie betonu domowym sposobem. Użycie małej szlifierki kątowej o średnicy tarczy garnkowej 115 lub 125 mm albo większej szlifierki kątowej o średnicy tarczy 180 mm umożliwi wykonanie wszystkich mniej wymagających czynności. Polerowanie betonu samemu przy użyciu prostych elektronarzędzi jest procesem czasochłonnym. W tego względu technikę tę zaleca się do powierzchni bardzo małych lub trudno dostępnych. Szlifierka jest wówczas wsparciem dla mechanicznej metody obróbki posadzek.

Należy pamiętać o tym, by ręczna szlifierka zawsze byłą wyposażona w specjalną osłonę przeciwpyłową, a w czasie pracy musi być podłączona do odkurzacza przemysłowego.

Szlifowanie wylewek mechaniczne

Szlifowanie posadzki betonowej o większej powierzchni wymaga wykorzystania odpowiedniej maszyny. Szlifierka i tarcza (lub diamentowe segmenty) powinny być w pełni dostosowane do rozmiaru posadzki i rodzaju podłoża.

Wygładzanie posadzki betonowej – jak się za to zabrać?

Przedstawiamy listę istotnych zagadnień, których znajomość jest konieczna do prawidłowego przeprowadzenia procesu szlifowania posadzki betonowej.

  • Wybór odpowiedniego urządzenia – szlifierka nie może być zbyt mała ani zbyt wielka, podobnie jest z mocą urządzenia. Wszystkie parametry powinny być dostosowane do wielkości i charakteru planowanych prac. Dysponujemy zróżnicowanym sprzętem, dlatego możemy podjąć się różnych wyzwań – zarówno dużych, jak i małych. Na niewielkich powierzchniach (garaże, piwnice itp.) sprawdzi się szlifierka jednotarczowa. Duże powierzchnie magazynowe i przemysłowe wymagają użycia większej szlifierki wielotarczowej.
  • Przed rozpoczęciem prac (i wyborem urządzenia), należy przeanalizować to, jakim rodzajem zasilania będziemy dysponować na miejscu. Niektóre szlifierki zasilane są napięciem 220 V, inne trójfazowe potrzebują gniazd 480 V. W przypadku braku odpowiedniej infrastruktury trzeba uwzględnić konieczność zastosowania dodatkowego generatora.
  • Jeśli zastanawiamy się, jak wypolerować beton na wysoki połysk, najlepiej w tym celu wykorzystać szlifierki wielotarczowe lub planetarne. Możliwość regulacji prędkości obracania się, mnogość głowic oraz (w przypadku urządzeń planetarnych) niezależne obracanie się dysków, dają większą kontrolę nad urządzeniem. Po szlifowaniu posadzka posiadać będzie mniej zarysowań.
  • W trakcie szlifowania należy zawsze uwzględnić odprowadzenie pyłu. Ma to fundamentalne znaczenie zarówno dla komfortu pracy, jak i dla zdrowia osób znajdujących się na stanowisku roboczym.

Szlifowanie betonu cennik – cena za metr

Koszt szlifowania posadzek betonowych zależy w dużej mierze od wielkości obrabianej powierzchni, intensywności obróbki, stopnia zabrudzenia oraz innych czynników, które wpływają na zwiększenie czasu potrzebnego na wykonanie koniecznych prac. Ceny plasują się zwykle na poziomie kilkunastu złotych za m2. Jeśli jednak chcesz poznać dokładny cennik, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Wycena prac opiera się na wszystkich koniecznych czynnikach i uwzględnia ceny rynkowe.

Poniżej przedstawiamy orientacyjny cennik usługi szlifowania i regeneracji posadzek.

Rodzaj usługiCena za m² netto
Regeneracja posadzek12 - 16 zł
Szlifowanie ciężkie40 - 60 zł
InneWycena indywidualna