Czyszczenie i renowacja starej cegły

Oferujemy usługi renowacji ścian kamiennych i kompleksowe renowacje elewacji z cegły, która z biegiem lat straciła swoje walory estetyczne. Doskonale wiemy, jak odnowić starą cegłę, czym wyczyścić cegły z zaprawy i jak przeprowadzić renowację cegły, by odzyskała swój dawny blask. Oferujemy szeroki zakres prac renowacyjnych: czyszczenie cegły z tynku oraz czyszczenie cegły wewnątrz budynków (piwnice, garaże, pomieszczenia gospodarcze, mieszkania) i na zewnątrz (elewacje, mury, płoty ceglane). Jak wygląda prowadzona przez nas renowacja cegieł? Dysponujemy doświadczeniem i sprzętem, dzięki któremu proces renowacji cegły wykonujemy profesjonalnie i skutecznie. Jednym z ciekawszych punktów naszej oferty jest czyszczenie starej cegły rozbiórkowej. To szansa na to, by dać temu szlachetnemu budulcowi drugie życie i wykorzystać go w takiej lub innej (np. cegła cięta) formie.

Jak przebiega renowacja elewacji ceglanych? Etapy czyszczenia

Umiejętna renowacja cegieł to proces wieloetapowy, w którym każda z czynności ma istotne znaczenie dla powodzenia całej operacji. Samo czyszczenie starej cegły z zaprawy i innych zabrudzeń często nie jest wystarczające. Przeprowadzając równomierną renowację ścian trzeba wstępnie przygotować powierzchnię, a po procesie oczyszczania, konieczna jest odpowiednia impregnacja starych cegieł. Dopiero wówczas poszczególne fazy renowacji cegieł przyniosą zamierzone efekty.

Dezynfekcja

Pierwszy etap renowacji cegły to dezynfekcja odnawianej powierzchni. Takie prace renowacyjne opierają się na użyciu specjalnych preparatów, usuwających wszelkie mikroorganizmy: porosty, glony i grzyby. Dezynfekcja cegły wymaga odpowiedniego nanoszenia substancji - wykonuje się to metodą natryskową lub przy użyciu pędzla. Po upływie określonego czasu środek spłukujemy wodą pod ciśnieniem.

Jak wyczyścić cegłę: mycie cegły

Zajmujemy się czyszczeniem elewacji metodami chemicznymi i niechemicznymi. Mycie cegły wykonywane jest przez nas z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu jednocześnie możemy podawać wodę oraz ekologiczne środki czyszczące pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób można wyczyścić starą cegłę z zaprawy, tynku, wykwitów spowodowanych warunkami atmosferycznymi oraz z sadzy lub kilku warstw starej farby. Bywa, że ceglana ściana jest mocno zabrudzona nagarem. Jak wtedy wyczyścić starą cegłę? Wymaga to wówczas połączenia metody chemicznej z niskociśnieniowym piaskowaniem. Jest to mało agresywna forma czyszczenia, która ma niewielki wpływ na środowisko. Pozwala na oczyszczanie cegły z trwałych zabrudzeń, z którymi nie poradziłaby sobie metoda chemiczna.

Renowacja ściany - piaskowanie elewacji

W przypadku, gdy renowacja starej cegły przy użyciu dużych ilości wody jest niewskazana (np. przy renowacjach zabytkowych budynków), z pomocą przychodzi niskociśnieniowe piaskowanie ściany. Proces ten wykorzystuje specjalistyczne ścierniwa, obejmujące takie materiały, jak odpowiedniej gradacji arkusze papieru ściernego oraz mączki o niskiej twardości i bardzo małej wielkości ziarna. Renowacja muru z cegły obejmuje też oczyszczenie fugi łączącą starą cegłę, gdyż zalegający tam brud mógłby się potem przenieść na świeżo wyczyszczoną powierzchnię cegieł.

Renowacja ścian ceglanych: kiedy zastosować piaskowanie elewacji z cegły, a kiedy czyszczenie cegły?

Przy wykonywaniu renowacji elewacji i oczyszczaniu starej cegły wybór metody czyszczenia zależy od oczekiwań klienta, stanu powierzchni oraz stopnia jej zabrudzenia. Kiedy zalecamy piaskowanie starej cegły? Piaskowanie zawsze w pewnym stopniu będzie naruszać lico cegły. Jest bardziej agresywną metodą, ale skutecznie radzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami. Mycie chemiczne, w przeciwieństwie do piaskowania cegły, pozwala na zachowanie lica cegły w stanie nienaruszonym. Podobnie jest w przypadku sodowania, choć proces ten jest zdecydowanie droższy. W obu metodach czyszczenia cegły posiadamy duże doświadczenie i z chęcią doradzimy optymalne dla naszych klientów rozwiązania.

Nawilżenie cegieł

Co jeszcze warto zrobić, by odnowić starą cegłę? Podczas renowacji elewacji ceglanych budynków warto także pamiętać o etapie nawilżenia cegły - to etap, który wymaga wcześniejszego oczyszczenia starej ściany. Proces nawilżania cegły wymaga czasami też uprzedniego szlifowania, które nada jej odpowiednią gładkość. Nasączenie ściany wodą usunie resztki zanieczyszczeń, które do tego momentu pozostały w elewacji. Prócz funkcji oczyszczenia, celem tego zabiegu jest również przygotowanie ceglanej ściany do spoinowania. Sucha cegła ma tendencję do wyciągania wody z zaprawy, co jest niekorzystnym zjawiskiem i utrudnia fugowanie starej cegły - nawilżenie elewacji ceglanych jest wskazane, jeśli chcemy położyć fugę renowacyjną. Jak przeprowadzić nawilżenie powierzchni ścian obiektu? Zależnie od wielkości odnawianej ściany, można nawilżyć ją gąbką lub ścierką, albo w przypadku zewnętrznych elewacji i płotów ceglanych – myjką ciśnieniową. Nawilżanie starej cegły wymaga utrzymania niskiego ciśnienia wody - strumień pod bardzo wysokim ciśnieniem mógłby zniszczyć zewnętrzną strukturę elewacji ceglanych.

Uzupełnianie ubytków

Renowacja starej cegły zaczyna się od jej umycia, ale może również obejmować uzupełnianie ubytków, które wskutek upływu czasu pojawiają się w ceglanych elewacjach - wówczas obtłuczone cegły zostają wymienione. W niektórych przypadkach zewnętrzną powłokę cegły starannie odtwarzamy - w swojej pracy stosujemy specjalistyczną zaprawę podkładową o charakterze mineralnym. A co w przypadku zniszczonej starej fugi? W miejscach, w których fuga jest popękana lub jej ubytek jest zbyt wielki, podwykonawca prac renowacyjnych wykonuje spoinowanie.

Renowacja cegły klinkierowej: maskowanie przebarwień i scalanie kolorystyczne (opcjonalnie)

Odnawianie cegły wewnątrz budynku w niektórych przypadkach wymaga użycia techniki scalania kolorystycznego niektórych fragmentów z pozostałą częścią elewacji. Co zrobić, aby na całej powierzchni wyrównać kolor cegły klinkierowej? Ujednolicić starą cegłę potrafimy, dzięki użyciu specjalnej farby laserunkowej przeznaczonej do malowania elewacji.

Impregnacja

Jak wyczyścić ceglaną ścianę, by nie trzeba było tego procesu wkrótce powtarzać i np. ponownie piaskować ściany? Sekret tkwi we właściwym zabezpieczeniu jej przed niekorzystnymi czynnikami. Nawet najlepsze przygotowanie cegieł do renowacji nie powinno odbywać się z pominięciem impregnacji. Wykonane prace nie będą efektywne, jeśli nie zabezpieczymy ściany przed wnikaniem wody w wewnętrzne struktury cegły. Jak zatem zaimpregnować starą cegłę? Impregnacja polega na kilkukrotnym rozprowadzeniu po powierzchni czerwonej cegły substancji hydrofobowych. Preparaty są dedykowane do stosowania na murach ceglanych, a ich użycie chroni powierzchnię przed ponownym zanieczyszczeniem oraz zwiększa odporność cegieł na inne uszkodzenia.

Renowacja cegły: cena

Odpowiedź na pytanie, "ile kosztuje renowacja cegły?", nie jest jednoznaczna. Wycena jest skomplikowanym procesem, na który składa się wiele okoliczności.

Cena renowacji starej cegły musi uwzględniać takie czynniki, jak:

  • wielkość powierzchni;
  • czyszczenie cegły z tynku i/lub zaprawy;
  • usuwanie starych powłok malarskich;
  • usuwanie wykwitów;
  • dobór metody czyszczenia: piaskowanie niskociśnieniowe, hydropiaskowanie, chemicznie, sodowanie;
  • zakres wymiany uszkodzonych cegieł;
  • wykonanie spoinowania;
  • dodatkowe czynności: szycie murów, scalanie kolorystyczne.

Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, więc wycena w każdym przypadku będzie inna. Niezmiennie zapewniamy najwyższą jakość usług, bez względu na ich zakres.

Interesuje Cię renowacja starej cegły? Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda renowacja muru? Udzielimy wszelkich fachowych informacji i przygotujemy wycenę - skontaktuj się z nami już dziś!

Poniżej przedstawiamy orientacyjny cennik usługi czyszczenia cegły. Wpływ na ostateczną cenę ma wielkość zlecenia oraz aktualny stan powierzchni zabrudzonej.

Rodzaj czyszczenia cegłyCena za m² netto
Usuwanie trudnych wieloletnich zabrudzeń40 - 50 zł
Usuwanie farb65 - 75 zł