Zajmujemy się kompleksowym odnawianiem ceglanych powierzchni, które z biegiem lat straciły swoje walory estetyczne i są w stanie postępującej degradacji. Doskonale wiemy czym wyczyścić cegły z zaprawy i w jaki sposób to zrobić. Oferujemy czyszczenie cegły z tynku oraz czyszczenie cegły wewnątrz (piwnice, garaże, pomieszczenia gospodarcze, mieszkania) i na zewnątrz (elewacje, mury, płoty ceglane). Dysponujemy doświadczeniem i sprzętem, dzięki któremu prace zostaną wykonane profesjonalnie i skutecznie. Jednym z ciekawszych punktów naszej oferty jest czyszczenie cegły rozbiórkowej. To szansa na to, by dać temu szlachetnemu budulcowi drugie życie i wykorzystać go w takiej lub innej (np. cegła cięta) formie.

Renowacja ściany ze starej cegły – etapy czyszczenia
Renowacja ściany z cegły to proces wieloetapowy, w którym każda z czynności ma istotne znaczenie dla powodzenia całej operacji. Samo czyszczenie starej cegły z zaprawy i innych zanieczyszczeń nie wystarczy. Powierzchnię trzeba wstępnie przygotować, a po procesie oczyszczania, odpowiednio zabezpieczyć. Dopiero wówczas odnawianie cegieł przyniesie zamierzone efekty.
Dezynfekcja
Czyszczenie muru z cegły powinno być poprzedzone dezynfekcją odnawianej powierzchni. Wykorzystuje się do tego specjalne preparaty, skutecznie usuwające wszelkie mikroorganizmy (m.in. bakterie, porosty, glony i grzyby). Nanoszenie substancji odbywa się metodą natryskową, bądź przy użyciu pędzla. Po upływie czasu określonego przez producenta danego preparatu (zwykle jest to mniej więcej 1 godzina), środek zostaje spłukany wodą pod ciśnieniem.
Mycie cegły
Czyszczenie cegieł to zasadnicza część całego procesu. Etap ten przebiega z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu jednocześnie można podawać wodę pod wysokim ciśnieniem oraz środki czyszczące (ekologiczne preparaty ulegające biodegradacji). W ten sposób wykonuje się czyszczenie cegieł z zaprawy, tynku, wykwitów spowodowanych warunkami atmosferycznymi oraz czyszczenie cegły z sadzy, a także przynoszące bardzo widoczne efekty czyszczenie cegły z farby zalegającej czasem w kilku warstwach.
Renowacja ceglanej ściany mocno zabrudzonej nagarem wymaga często użycia połączenia metody chemicznej z niskociśnieniowym piaskowaniem. Jest to stosunkowo mało agresywna forma czyszczenia, która ma niewielki wpływ na środowisko. Pozwala na oczyszczanie cegły z trwałych zabrudzeń, z którymi nie poradziłaby sobie metoda chemiczna.
W przypadku, gdy renowacja starej cegły przy użyciu dużych ilości wody jest niewskazana (np. w związku z zaleceniem konserwatora zabytków), z pomocą przychodzi niskociśnieniowe piaskowanie klinkieru lub cegły. Proces ten wykorzystuje specjalistyczne ścierniwa, obejmujące materiały jak np. mączki o niskiej twardości i bardzo małej wielkości ziarna.
Renowacja muru z cegły obejmuje też czyszczenie szczelin pomiędzy cegłami (fug), gdyż zalegający tam brud mógłby się potem przenieść na świeżo wyczyszczoną powierzchnię cegieł.
Nawilżenie cegieł
Nawilżenie to etap, który wymaga wcześniejszego oczyszczenia powierzchni. Czasem też przed jego rozpoczęciem wykonuje się szlifowanie cegły, nadaje jej to odpowiednią gładkość, niezbędną do tego, by efekt był trwały. Nasączenie ściany wodą skutecznie usuwa resztki zanieczyszczeń, które do tego momentu pozostały w elewacji. Prócz funkcji oczyszczenia, celem tego zabiegu jest również przygotowanie ceglanej ściany do spoinowania. Sucha cegła ma tendencję do wyciągania wody z zaprawy, co jest niekorzystnym zjawiskiem. Nawilżenie ceglanego muru przed spoinowaniem rozwiązuje ten problem.
Zależnie od wielkości odnawianej powierzchni, ścianę nawilżyć można gąbką lub ścierką, albo w przypadku zewnętrznych elewacji i płotów ceglanych – myjką ciśnieniową. Ważne jest to, żeby ciśnienie robocze było stosunkowo niskie. Strumień wody pod bardzo wysokim ciśnieniem mógłby ingerować w lico cegieł i zniszczyć ich zewnętrzną strukturę (np. doprowadzić do powstania odprysków).
Uzupełnianie ubytków
Renowacja cegły to również uzupełnianie ubytków, które wskutek upływu czasu pojawiają się w ceglanych elewacjach. Cegły, które tego wymagają, zostaną wymienione. W miejscach, w których fuga jest spękana lub jej ubytek jest zbyt wielki, wykonamy spoinowanie. To, jak odnowić cegłę, zależy w dużym stopniu od poziomu jej zużycia. W niektórych przypadkach zewnętrzna powłoka cegły zostanie odtworzona przy użyciu specjalistycznej zaprawy podkładowej o charakterze mineralnym.
Etap ten nie kończy się wraz z położeniem nowej zaprawy w spoinach. Robi się to przy pomocy specjalnej szpachelki, po czym całą powierzchnię fug należy wygładzić, przecierając ją gąbką lub szmatką. Wysychanie zaprawy trwa zazwyczaj około 3 dni. Dopiero po tym czasie uzupełnianie ubytków można uznać za zakończone.
Maskowanie przebarwień i scalanie kolorystyczne (opcjonalnie)
Odnawianie starej cegły (również renowacja cegły klinkierowej) w niektórych przypadkach wymaga użycia techniki scalania kolorystycznego niektórych fragmentów z pozostałą częścią elewacji. Aby to osiągnąć, trzeba nanieść na ścianę specjalną farbę laserunkową przeznaczoną do malowania elewacji.
Hydrofobizacja (impregnacja)
Często powtarzające się pytanie, to jak wyczyścić cegłę na ścianie, by nie trzeba było tego procesu wkrótce powtarzać? Sekret tkwi we właściwym zabezpieczeniu ściany przed niekorzystnymi czynnikami. Konserwacja cegły powinna zawsze kończyć się hydrofobizacją (czyli impregnacją) powierzchni. Proces ten zapobiega wnikaniu wody w wewnętrzne struktury cegły. Woda spływa wtedy swobodnie po powierzchni ściany. Niesie to ze sobą trzy podstawowe korzyści. Po pierwsze, spływająca woda nie wprowadza zanieczyszczeń atmosferycznych, wgłąb cegły. Po drugie, zimą nie ma ryzyka pęknięcia cegły wskutek rozsadzenia jej przez znajdującą się wewnątrz wodę. I wreszcie po trzecie, woda nie przesiąka z powrotem na zewnątrz, nie powoduje więc powstawania wykwitów i plam.
Impregnacja polega na kilkukrotnym rozprowadzeniu po powierzchni ściany substancji hydrofobowych. Preparaty są dedykowane do stosowania na murach ceglanych, a ich użycie chroni powierzchnię przed ponownym zanieczyszczeniem oraz zwiększa odporność cegieł na inne uszkodzenia.
Czyszczenie starej cegły – cennik
Nie istnieje sztywny cennik mówiący o tym, ile kosztuje czyszczenie starej cegły. Wycena jest skomplikowanym procesem, na który składa się wiele okoliczności. Ostateczny koszt, uwzględnia czynniki, takie jak:
- powierzchnia przeznaczona do renowacji;
- czyszczenie cegły z tynku (jeśli dotyczy);
- czyszczenie cegły z zaprawy (jeśli dotyczy);
- konieczność usuwania starych powłok malarskich;
- konieczność usuwania wykwitów;
- metoda czyszczenia: piaskowanie niskociśnieniowe, hydropiaskowanie, chemicznie, sodowanie;
- zakres wymiany uszkodzonych cegieł;
- konieczność wykonania spoinowania;
- inne czynności: szycie murów, scalanie kolorystyczne (jeśli dotyczy).
Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, cena w każdym przypadku będzie się zatem różnić. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami.


Poniżej przedstawiamy orientacyjny cennik usługi czyszczenia cegły. Wpływ na ostateczną cenę ma wielkość zlecenia oraz aktualny stan powierzchni zabrudzonej.
Rodzaj czyszczenia cegły | Cena za m² netto |
Usuwanie trudnych wieloletnich zabrudzeń | 40 - 50 zł |
Usuwanie farb | 65 - 75 zł |
Renowacja starej cegły – porady
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Kiedy zastosować piaskowanie elewacji z cegły, a kiedy mycie cegły?
To zależy od naszych oczekiwań, stanu powierzchni oraz stopnia jej zabrudzenia. Piaskowanie zawsze w pewnym stopniu będzie naruszać lico cegły. Jest bardziej agresywną metodą, ale bardzo skutecznie radzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami. Mycie chemiczne pozwala na zachowanie lica cegły w stanie nienaruszonym. Podobnie jest w przypadku sodowania, choć proces ten jest zdecydowanie droższy.
Jak odnowić płot z klinkieru?
Sposób renowacji powinien być dostosowany do stanu ogrodzenia. Z reguły proces nie różni się zbyt od standardowego czyszczenia ceglanych ścian. Wstępnie należy oczyścić powierzchnię, następnie konieczne jest uzupełnienie ubytków w zaprawie. Ostatnim etapem powinno być zabezpieczenie klinkieru przed warunkami atmosferycznymi. W tym celu impregnuje się cegłę środkiem hydrofobowym.
Jak wyczyścić cegłę z zaprawy?
Właściwie pytanie powinno brzmieć, czym wyczyścić cegłę z zaprawy? Można to zrobić na sucho przy pomocy twardej szczotki. W następnej kolejności należy użyć szczotki z miękkim włosiem i przetrzeć powierzchnię cegieł wilgotną szmatką. Bardziej popularne jest jednak czyszczenie cegły z zaprawy z wykorzystaniem chemicznych preparatów (np. specjalny środek do czyszczenia cegły z zaprawy).
Jak wygląda renowacja cegły w mieszkaniu?
Renowacja starej cegły wewnątrz odbywa się z wykorzystaniem techniki sodowania lub piaskowania (w osłonie wody lub na sucho). Zastosowanie myjki ciśnieniowej wewnątrz budynku jest wykluczone ze względu na dużą podaż wody.
Ściana z cegły – jak wyczyścić starą farbę?
W tym celu wykorzystuje się środki chemiczne, które zmiękczają powłokę. Gdy to nastąpi, przy pomocy gorącej wody pod ciśnieniem resztki farby są usuwane z powierzchni ściany. Stara powłoka nie pozostawi po sobie śladu.
Na czym polega czyszczenie klinkieru octem?
Mycie cegły octem to doskonały sposób na odnawianie cegły w przypadku wystąpienia delikatnych zabrudzeń. Metoda ta polega na kilkukrotnym naprzemiennym nasączaniu wapiennych wykwitów octem i tarciu w celu usunięcia ich z powierzchni cegieł. Ten sposób sprawdzi się jedynie wtedy, gdy zabrudzenia są stosunkowo świeże.
Jak oczyścić cegłę z tynku?
Czyszczenie cegły z tynku odbywa się w ten sam sposób, co usuwanie zaprawy. Potrzebna będzie twarda i miękka szczotka oraz trochę wody lub specjalnie przeznaczone do tego celu preparaty chemiczne.
Ile kosztuje renowacja ściany z cegły?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Renowacja murów z cegły to proces, którego cena zależy od czynników, takich jak: powierzchnia przeznaczona do czyszczenia, rodzaj zastosowanej metody, konieczność wykonania dodatkowych robót i wiele innych.
Jak odnowić ścianę z cegły pomalowaną graffiti?
Czyszczenie starej cegły, która padła ofiarą grafficiarzy, jest bardzo trudne. Zadanie to należy zlecić profesjonalnej firmie, która dysponuje zarówno doświadczeniem, jak i bazą sprzętową (m.in. ciśnieniowa myjka z gorącą wodą, sprawdzone preparaty chemiczne). Renowacja cegieł w tym przypadku to usuwanie graffiti, wykonanie kompleksowej usługi odnowy ściany i zabezpieczenie powierzchni elewacji powłoką antygraffiti.