Czyszczenie maszyn przemysłowych, budowlanych

Maszyny i urządzenia w zakładach przemysłowych i budowlanych wskutek ciągłego użytkowania wymagają nieustannej kontroli. Utrzymanie w czystości maszyn produkcyjnych oraz całych linii powinno być koniecznością w każdym zakładzie przemysłowych. W przeciwnym razie może dojść nie tylko do spadku wydajności, ale również awarii. W najgorszym razie wadliwe działanie zanieczyszczonego urządzenia może nieść zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników.

Chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie i nieinwazyjnie wyczyścić maszyny przemysłowe? Zapoznaj się z naszą ofertą i skontaktuj się z naszym zespołem.
Spis treści


Mycie maszyn przemysłowych – dlaczego warto?

Regularne czyszczenie maszyn powinno być przeprowadzane w każdym przedsiębiorstwie, które chce uchronić się przed zatrzymaniem produkcji lub nieprzewidzianymi kosztami napraw swoich urządzeń. Szybkość i efektywność procesów czyszczenia maszyn przemysłowych ma znaczący wpływ na obniżenie kosztów związanych z przestojem i serwisem. Należy też pamiętać o tym, że silnie zanieczyszczone urządzenia nie pracują optymalnie, może to zatem wpływać na większy odsetek braków w produkcji lub wytworzonych złej jakości elementów.
Czyszczenie maszyn produkcyjnych – metody

Mając na uwadze wysokie wymagania Klientów, mycie maszyn przemysłowych wykonujemy wyłącznie przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii oraz profesjonalnych środków chemicznych. W zależności od specyfiki projektu, panujących warunków i rodzaju zabrudzeń, czyszczenie maszyn przemysłowych przeprowadza się metodą:

  • Suchego lodu – granulki suchego lodu podawane są pod bardzo wysokim ciśnieniem, co skutkuje zniszczeniem struktury warstwy zabrudzeń i usunięciem jej z czyszczonego materiału.
  • Gorącej pary – to w pełni bezpieczna metoda niewykorzystująca żadnych środków chemicznych. Gorąca i sprężona para o temperaturze znacznie przewyższającej 100°C, skutecznie oddziela wszelkie zabrudzenia od czyszczonej powierzchni. Jest to technika ekologiczna, która dodatkowo ma działanie dezynfekujące.
  • Technologii wysokociśnieniowej (UHP, ang. ultra high pressure) – czyszczenie maszyn przemysłowych odbywa się z wykorzystaniem strumienia wody pod wysokim ciśnieniem, która zdziera warstwę zabrudzeń jednocześnie pozostawiając czyszczoną powierzchnię w stanie nienaruszonym.

Dzięki szerokiej wiedzy i bogatemu doświadczeniu naszych fachowców wiemy, która metoda najlepiej sprawdzi się w danym miejscu (np. w drukarniach sprawdzi się suchy lud, w fabryce pracującej w segmencie spożywczym – UHP). W wielu przypadkach czyszczenie maszyn produkcyjnych jest możliwe bez ich demontażu i przerywania pracy. Pozwala na to technika wykorzystująca suchy lód.

Czyszczenie maszyn budowlanych odbywa się z uwzględnieniem kabiny. Usługi świadczymy w halach produkcyjnych, serwisach, na placach budowy oraz w innych miejscach wskazanych przez Klientów. Usuwanie zanieczyszczeń jest całkowicie bezpieczne dla sprzętów bez względu na rodzaj dobranej metody. Integralną częścią procesu mycia jest konserwacja powierzchni, która uchroni ją przed nadmiernym osadzaniem się zanieczyszczeń w przyszłości.

Mycie maszyn przemysłowych suchym lodem – jak to działa?

Czyszczenie maszyn produkcyjnych z wykorzystaniem suchego lodu jest skuteczne i coraz częściej stosowane. Wyjaśniamy pokrótce, czym charakteryzuje się ta nowoczesna technika czyszczenia.

Suchy lód jest zestalonym dwutlenkiem węgla, powstającym podczas rozprężania CO2 w bardzo krótkim czasie. Temperatura gazu spada wówczas gwałtownie, przechodzi on wtedy w stały stan skupienia. Pożądana cecha, jaką niewątpliwie jest brak przewodnictwa prądu, sprawia, że suchy lód może być używany do czyszczenia urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Stosuje się go również przy dezynfekcji maszyn w zakładach przemysłowych, w sytuacjach wymagających szybkości i efektywności procesu czyszczenia.


Zanieczyszczona powierzchnia jest bombardowana kuleczkami suchego lodu podawanymi pod wysokim ciśnieniem, które uderzając w brud, rozbijają go, powodując pęknięcie powłoki. Cząsteczki suchego lodu wnikają w pęknięcia, w których sublimują (zamieniają się w gaz) powodując odklejenie się pozostałości zanieczyszczeń od powierzchni urządzenia. W efekcie resztki brudu odpadają, a czyściwo przechodzi w stan lotny i nie pozostawia po sobie śladu.

Czyszczenie maszyn przemysłowych – ECO-PARA

Zdajemy sobie sprawę, że dla Klientów ciągłość pracy i wysoka wydajność ma ogromne znaczenie. Dlatego czyszczenie maszyn przemysłowych przeprowadzamy w ekspresowym tempie, gwarantując jednocześnie wysoką jakość wykonywanych prac. Dbając o czystość w firmie, poprawiasz wydajność urządzeń, zwiększasz komfort pracowników i podnosisz bezpieczeństwo pracy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat świadczonych przez nas usług lub specyfiki poszczególnych metod czyszczenia – skontaktuj się z nami. Działamy od poniedziałku do soboty, jednak w razie konieczności, jesteśmy w stanie dopasować godziny pracy to indywidualnych wymagań Klienta. Zapewniamy skuteczność, wysoką kulturę pracy i konkurencyjne ceny.