Na czym polega hydromonitoring?

Na czym polega hydromonitoring?

Hydromonitoring to jedna z metod obróbki ściernej przy użyciu wody. W czym tkwi fenomen tego typu usługi? Przede wszystkim w tym, że jest bezpieczna, zarówno dla zdrowia, jak i samego środowiska, ponieważ podczas obróbki nie wytwarzają się żadne odpady, opary czy też pyły. Woda, którą wykorzystuje hydromonitor podczas pracy jest czysta, dlatego do gleby nie przenikają żadne toksyczne substancje. Kiedy można przeprowadzać hydromonitoring? Tak naprawdę w każdych warunkach pogodowych można wykonać hydromonitoring, choć zbyt niska temperatura może nieco przeszkadzać.

Hydromonitoring wykorzystuje się m.in. do:

  • usuwania starych zabrudzeń, farb i tynków,
  • usuwania gumowanych powierzchni,
  • usuwania graffiti,
  • czyszczenia maszyn budowlanych i drogowych,
  • czyszczenia rusztowań, rur, stalowych i metalowych powierzchni,
  • renowacji betonu,
  • usuwania korozji.

Jak więc widać hydromonitoring jest doskonałą metodą usuwania naprawdę trudnych zabrudzeń. Niemniej jednak nie jest to najważniejsze zastosowanie tego typu usługi. Ze względu na użycie wody pod bardzo wysokim strumieniem, hydromonitoring stosuje się także do obróbki powierzchni wykonanych z betonu, cegły itp. Jaka jest różnica między hydromonitoringiem a czyszczeniem wysokociśnieniowym? Główną różnicą między tymi dwiema metodami czyszczenia jest to, że myjka wysokociśnieniowa używana jest tylko w przypadku usuwania zabrudzeń, natomiast hydromonitoring jest techniką, która także usuwa zabrudzenia, ale oprócz tego można użyć ją do obróbki różnego typu materiału. Mowa o takich metodach, jak kruszenie, wypłukiwanie, a nawet przecinanie solidnych powierzchni przy użyciu wody.

Na czym polega hydromonitoring?

Hydromonitoring polega na użyciu wody pod bardzo wysokim strumieniem wody. W ten sposób można szybko i całkowicie bezpiecznie usunąć zabrudzenia lub pozbyć się różnego rodzaju powłok, takich jak np. guma, tynk, korozja itp. Przykład? Za pomocą hydromonitoringu można usunąć pasy drogowe z asfaltu. Myjka wysokociśnieniowa z pewnością nie dałaby rady tego zrobić. Czy hydromonitoring może uszkodzić czyszczoną powierzchnię? Może się tak zdarzyć, ale nie dochodzi do tego zbyt często. Wiele zależy od tego, z jakim typem nawierzchni mamy do czynienia. Mycie elewacji domu wykorzystując do tego hydromonitoring nie będzie korzystnym rozwiązaniem, ponieważ do czyszczenia elewacji z pewnością wystarczy myjka wysokociśnieniowa.

Przy pomocy tej metody można pozbyć się pasów drogowych, a także oznakowania z asfaltu. W przypadku oznakowania ruchu drogowego, asfalt przy pomocy tej metody również może zostać doczyszczony. Nasza firma nie stosuje tej usługi, głównie ze względu na to, że jest to jednak metoda, która może trwale uszkodzić posadzkę. Warto również podkreślić, że po wdrożeniu tej metody późniejsze utrzymanie powierzchni w czystości jest problematyczne.

Czym jest i do czego służy hydromonitor?

Wiadomo, czym jest myjka wysokociśnieniowa, natomiast czym jest hydromonitor? Zgodnie z przyjętą definicją, hydromonitor jest urządzeniem, które wykorzystuje się podczas hydromonitoringu. Jest to „urządzenie wyrzucające strumień wody pod ciśnieniem kilkuset atmosfer”. Taką definicję podaje słownik języka polskiego PWN. Zdarza się, że tego typu nazwę zamiennie używa się w stosunku do myjek wysokociśnieniowych, jednak należy wiedzieć, że hydromonitor jest urządzeniem, które wypłukuje wszelkiego typu zabrudzenia pod bardzo silnym strumieniem wody. W związku z tym ma jeszcze bardziej wytrzymałą i solidniejszą konstrukcję. Trafniejszym określeniem byłoby więc nazwanie hydromonitoru agregatem niż myjką. Woda w tym urządzeniu jest wyrzucana pod ciśnieniem osiągającym nawet kilka tysięcy barów (min. 500-600 bar). Właśnie dlatego hydromonitory wykorzystuje się przede wszystkim w branży budowlanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *