Jak usunąć graffiti ze ściany?

Jak usunąć graffiti ze ściany?

Usuwanie graffiti to proces czasochłonny i dość kosztowny, chyba że zdecydujemy wykonać to zadanie na własną rękę. Oszczędzimy w ten sposób trochę grosza, jednak nie będziemy mieli pewności, czy efekt końcowy będzie zadowalający.

Najszybszym i najłatwiejszym rozwiązaniem pozwalającym szybko pozbyć się graffiti jest po prostu zamalowanie go odpowiednim odcieniem koloru. Czynność ta jest wykonywana przy użyciu specjalistycznego sprzętu – urządzenia, które wykonuje pomiar koloru, następnie porównuje kolor elewacji budynku, a następnie poddaje ponownej obróbce tylko zabrudzoną powierzchnię. Samodzielne dobranie koloru nigdy nie będzie idealnie dopasowane do elewacji. Firmy posiadające sprzęt do usuwania graffiti są w stanie tak dopasować kolor, by różnica między zamalowanym elementem a elewacją będzie praktycznie niezauważalna. Tego typu urządzenia uwzględniają stopień zabrudzenia i strukturę podłoża. W końcu inaczej farba wchłania się i pokrywa graffiti na powierzchni metalowej, a inaczej na tynku drobno- lub gruboziarnistym. To jednak nie jedyna metoda usuwania graffiti. Pozostałe metody prezentujemy poniżej.

Usuwanie graffiti – jaka metoda jest najskuteczniejsza?

W wyniku wandalizmu Twoja elewacja została pomalowana szpecącym graffiti? Chcesz szybko i skutecznie pozbyć się malowidła? Możesz w każdym momencie je usunąć. Warto działać jak najszybciej. Ponieważ pierwsze graffiti zachęca naśladowców do robienia kolejnych graffiti. Ponadto kolor z czasem wnika w coraz głębsze warstwy. Przez to usuwanie graffiti jest trudniejsze. Dostępnych jest wiele metod usuwania graffiti. Oto niektóre z nich:

1. Usuwanie graffiti poprzez zamalowywanie.

O tej metodzie już wspominaliśmy. Jest to najłatwiejszy i jednocześnie najszybszy sposób na pozbycie się graffiti. Można się tego podjąć na własną rękę, zwłaszcza wtedy, kiedy powierzchnia do zamalowania jest niewielka. Sprawdza się to w przypadku usuwania graffiti np. z bram garażowych. W momencie, kiedy niewielkie graffiti zostało namalowane na ścianie budynku mieszkalnego, np. na jednej ze ścian bloku, wówczas całkowite zamalowanie całej ściany będzie trudnym zadaniem. Dodatkowym utrudnieniem będzie także kolor elewacji. Jeśli ciemne graffiti zostało namalowane na białej elewacji, istnieje ryzyko, że będą prześwity i pojedyncza warstwa farby nie wystarczy, by graffiti całkowicie zniknęło.

2. Usuwanie graffiti przez ścieranie.

Okazuje się, że graffiti można usunąć poprzez tarcie. Można do tego użyć standardowych myjek wysokociśnieniowych, ale metoda ta okaże się skuteczna tylko wtedy, gdy powierzchnia została wcześniej pokryta specjalną farbą. Ścieranie może odbyć się nie tylko za pomocą wody, ale także innych elementów, np. szkła. Usuwanie graffiti poprzez tarcie sprawdzi się zwłaszcza przy powierzchniach, które są odporne pod względem chemicznym.

3. Usuwanie graffiti laserem.

Metoda ta cieszy się ogromną popularnością, ponieważ laser delikatnie usuwa graffiti i dodatkowo jest przyjazny dla środowiska. Jak działa technologia laserowa? Laser powoduje, że wiązki światła uderzają w rozmazaną farbę, a to z kolei powoduje rozpadanie się farby na drobne cząsteczki. W czym tkwi fenomen tej metody? Powierzchnia, bez względu na typ, nie ulega uszkodzeniu podczas usuwania graffiti. W związku z tym, że laser jest „łagodny” dla powierzchni, stosuje się go najczęściej przy usuwaniu graffiti na zabytkowych budynkach, pomnikach itp.

4. Usuwanie graffiti środkami chemicznymi.

Poza usuwaniem graffiti metodą zamalowywania, ta metoda jest równie popularna, z racji tego, że nie jest zbyt kosztowna i może ją przeprowadzić tak naprawdę każdy. Środki chemiczne są ogólnie dostępne i można je zakupić w różnych formach – w sprayu, żelu, jako farbę itp. Efekty są różne, czasami zostają ślady, a czasami nie widać żadnych pozostałości po malunku.

Wybór odpowiedniej metody usunięcia graffiti zależy od wielu czynników, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, którą technikę wybrać, warto skonsultować to ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *