Jakimi środkami czyści się posadzki w dużych powierzchniach?

posadzka

Czyszczenie posadzek tylko z pozoru może wydawać się czynnością bardzo prostą, która nie przysparza żadnych problemów. Tymczasem to, jak należy czyścić posadzkę, szczególnie na dużych powierzchniach, wcale nie jest takie oczywiste. Wiele osób ma z tym problem. Jak zatem poprawnie wyczyścić posadzkę? Odpowiedź jest jedna: wszystko zależy od jej rodzaju i wielkości.

Jak prawidłowo wyczyścić posadzkę?

Dlaczego w ogóle ktoś miałby rozważać kwestię najbardziej poprawnego czyszczenia posadzki? Tutaj odpowiedź jest oczywista. Jeżeli czyszczenie posadzki będzie przeprowadzane nieprawidłowo, może dojść do zniszczenia parkietu. Straty będą tym większe, im większa powierzchnia. Są przecież posadzki na halach magazynowych, które zajmują tysiące metrów kwadratowych, a zatem sposób czyszczenia i konserwacji tych podłóg ma realny wpływ na koszty utrzymania powierzchni. Im lepiej, skuteczniej i dokładniej będzie przeprowadzane czyszczenie posadzek, tym dłużej pozostaną one w nienagannym stanie. Jest to bardzo ważne zarówno w wielkich zakładach produkcyjnych, jak i w każdym domu oraz mieszkaniu. Im lepsze czyszczenie, tym dłuższe użytkowanie posadzki.

Kryteria doboru środków

Na pewno kryterium, które pozwala dobrać najlepszą metodę czyszczenia, to rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest posadzka. Możliwości jest tutaj mnóstwo. Często jest to drewno albo płytki, ale zdarza się także terakota. Posadzki na dużych powierzchniach to często posadzki żywiczne albo betonowe. Sposób czyszczenia musi być odpowiednio dobrany do materiału podłogi. Warto dodać, że jego rodzaj determinuje, jak i czym będzie przeprowadzane czyszczenie. Można czyścić posadzki ręcznie albo za pomocą specjalnego sprzętu, czyli mopów oraz parownic. Parownice będą czasem niezbędne tam, gdzie wymagana będzie dezynfekcja. W warunkach przemysłowych, gdzie trzeba wyczyścić wiele tysięcy metrów kwadratowych posadzki, najczęściej najpierw oczyszcza się posadzki maszynami, aby później przejść do oczyszczania ręcznego.

Delikatnie oczyszczenie, lecz skutecznie

Oczyszczanie zawsze musi być możliwie delikatne, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia posadzki. Jednak czyszczenie powinno być również wykonane rzetelnie i solidnie, ponieważ szczególnie na dużych halach produkcyjnych oraz na innych sporych powierzchniach, wymagana jest czystość. Jest to miejsce pracy wielu ludzi, dlatego musi być tak czysto i bezpiecznie. Ten medal ma dwie strony. Z jednej trzeba wyczyścić posadzkę tak, aby pozbyć się wszystkich zarazków, bakterii, brudu, a z drugiej strony zastosowane środki nie mogą mieć negatywnego wpływu na zdrowie osób, które przebywają w tym miejscu bezpośrednio w okresie lub po okresie czyszczenia i dezynfekcji.

Trzeba zwracać na to uwagę, ponieważ zastosowanie niektórych środków wiąże się z tym, że ludzie nie powinni przebywać w pobliżu tych powierzchni jeszcze przez jakiś czas po czyszczeniu.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Do czyszczenia posadzek najlepiej używać profesjonalnych płynów, które nie tylko usuną bieżące małe zabrudzenia, ale także uporają się z doczyszczeniem tego co nie zostało wyczyszczone wcześniej. Dobrze jest sięgać po środki, które nie pienią się zbyt mocno, ponieważ przeszkadza to w procesie czyszczenia. Dobrze jest wybrać środek, który nie pozostawia smug.

Wiele osób za lepsze uznaje środki uniwersalne, skoncentrowane, które wystarczają na dłużej. Każda pani domu ma swój sekret czyszczenia posadzki i każda firma sprzątająca, obsługująca ogromne powierzchnie, również ma swoje sposoby, które od lat zapewniają im sukces w każdym sprzątaniu. Warto przyjrzeć się tematyce czyszczenia posadzek, aby wybierać coraz lepsze rozwiązania w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *