Czym usunąć plamy oleju na drogach?

droga

Czasami zdarza się kierowcom, że ich samochód szwankuje, a pod nim znajdują plamę po oleju. Wówczas pojawia się pytanie nie tylko o to, jak usunąć plamę, ale także kto ma to zrobić. Jest to sprawa dosyć kłopotliwa, ponieważ organy publiczne mają niejasno określone obowiązki, które w tym przypadku się zazębiają. Oczywiście, najlepszą praktyką jest, aby każdy kierowca, właściciel wadliwego samochodu usunął plamę oleju, szczególnie, gdy jest ona rozległa. Niestety, bardzo często w tym przypadku cierpią inni kierowcy, ponieważ przez taką plamę zamykana jest droga i stosowany objazd, co w efekcie generuje korki i duże utrudnienia w ruchu.

Kto powinien usunąć plamę oleju na drodze?

Spór ten odbywa się pomiędzy Strażą Pożarną a Zarządcami Dróg z tego względu, że sam kierowca nie wie, do kogo w tej sprawie ma się zwrócić. Często właściciele pojazdów nie mają przy sobie specjalistycznego sprzętu, nie myślą też o jego kupnie, dlatego winni prosić o pomoc. Do wyboru są zawsze dwie opcje: Straż Pożarna lub Zarząd Dróg. Zazwyczaj Ci pierwsi specjaliści usuwają ślady po oleju w momencie, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie, co w praktyce oznacza, że plama jest rozległa i zagraża bezpieczeństwu innych kierowców albo powstała na skutek wypadku samochodowego. W innym przypadku neutralizacja śladów po oleju leże w gestii zarządcy. Te instytucje publiczne mają podpisane umowy z innymi firmami na konserwację i czyszczenie dróg w ciągu roku, dlatego to oni powinni się tym zająć, zdarzenie to należy zgłosić właśnie im.

Samodzielne usuwanie plam oleju

  1. Płyn do mycia naczyń rozcieńczony z wodą

Jak powszechnie wiadomo, tłuste substancje bardzo szybko wnikają w wszelkie zagłębienia powierzchni. Najlepszym wyborem do usuwania oleju na asfalcie jest codziennie używany płyn do mycia naczyń. Niestety, bardzo rzadko jest się w niego wyposażonym. Jednak gdy plama oleju wystąpi niedaleko miejsca zamieszkania, można się posiłkować tym sposobem. Najszybciej jest rozcieńczyć kilka kropel płynu do mycia naczyń w ciepłej wodzie, a następnie spryskać nią powierzchnie, np. za pomocą przenośnej myjki wysokociśnieniowej.

  1. Piasek

Piasek ma właściwości chłonące wodę i zanieczyszczenia, głównie przez swoją porowatość i zawartość minerałów ilastych. Łatwym sposobem jest zasypanie plam oleju materiałem skalnym i odczekanie kilku minut, aż substancja zostanie wchłonięta. Po tym czasie trzeba piasek zebrać, wyrzucić do odpowiedniego kontenera, a miejsce zabrudzenia polać wodą. Jeśli olej został przez piasek usunięty, a powierzchnia nie jest śliska, można pozostawić drogę taką, jaką jest. Usuwanie plam oleju w ten sposób jest utrudnione przez ruch samochodowy. Jest to łatwe zadanie na drogach dojazdowych, wiejskich czy osiedlowych, jednak dużo trudniejsze na krajowych.

  1. Profesjonalne materiały do zbierania oleju

Mają różnorodne postaci, a najczęściej występują w formie mat i węży sorpcyjnych. Są również w formie granulatów i kostek do oleju. Wykonane z włókien chłonnych, zazwyczaj polipropylenu są dobrym rozwiązaniem, gdyż wiążą olej w ilości wielokrotnie większej niż ich masa własna. Do dużej plamy oleju należy użyć węży sorpcyjnych, całą powierzchnię obłożyć nimi, aby substancja się nie rozprzestrzeniała, a do neutralizacji użyć poduszek albo mat chłonnych. Wszystko uzależnione jest od skali problemu i ilości rozlanego oleju. Ważne jest, że materiały sorpcyjne nie pochłaniają wody, a jedynie substancje oleiste.

Usuwanie plam oleju na drogach to trudne zadanie. Chcąc podjąć się tego wyzwania, należy wykorzystać jeden ze sposobów podanych powyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *