Czyszczenie elewacji z mchu – jak to zrobić?

mech

Praktycznie każda elewacja prędzej czy później zostanie zabrudzona, co znacząco obniża jej estetykę. Bez względu na to czy mamy do czynienia z blokiem, kamienicą czy domem jednorodzinnym, warto dbać o jej wygląd. Systematyczne czyszczenie elewacji pozwala utrzymać ją w perfekcyjnym stanie, bez względu na porę roku. Niejednokrotnie elewację porasta roślinność, w tym mech, który destrukcyjnie oddziałuje na strukturę. W jaki sposób szybko, skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie przywrócić jej pierwotny wygląd?

Czyszczenie elewacji – najważniejsze informacje

Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace związane z czyszczeniem elewacji, przede wszystkim należy prawidłowo ocenić stopień zagrożenia. Szczególnie niebezpieczne są czynności wykonywane na wysokości. Upadek, nawet z kilku metrów, może wiązać się z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

  • Jednym ze sposobów jest ręczne mycie, które w praktyce sprawdza się wyłącznie w przypadku niewielkich budynków. Ponadto, ta metoda może być wykorzystywana przy punktowych zabrudzeniach. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie równomiernie wyczyścić elewację, a co za tym idzie, mogą pojawić się jaśniejsze i ciemniejsze obszary, które wyglądają nieestetycznie. Do mycia ręcznego można wykorzystać szczotki, gąbki i środki czyszczące, których na co dzień używamy w domu. O ile mamy do czynienia z lekkimi zabrudzeniami, ta metoda powinna okazać się skuteczna.
  • W przypadku wielokondygnacyjnych budynków, najlepszym sposobem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Takie przedsiębiorstwa mają nie tylko odpowiedni sprzęt, ale przede wszystkim wszelkie uprawnienia do wykonywania prac na dużych wysokościach. Ponadto, zatrudniają specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, którzy błyskawicznie poradzą sobie nawet z elewacją silnie zarośniętą mchem.
  • Praktycznie każde zabrudzenie i rodzaj elewacji wymaga innego sposobu czyszczenia, dlatego znowu warto postawić na profesjonalną firmę oferującą czyszczenie elewacji. W przypadku mchu, należy również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu i wygrodzeniu strefy. Spadające części roślinności mogą być potencjalnie niebezpieczne. Korzystając z usług profesjonalistów, mamy pewność, że wszelkie procedury BHP zostaną zachowane.

Warto pamiętać, że nieodpowiednia technika może skutkować trwałym uszkodzeniem, które niejednokrotnie jest kosztowne w naprawie.

Sposoby czyszczenia elewacji

Wybór odpowiedniej techniki czyszczenia jest uzależniony m.in. od rodzaju zanieczyszczeń. W przypadku mycia wodą, niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego ciśnienia. Jeżeli będzie zbyt słabe, wówczas cały proces będzie przebiegał powoli i niedokładnie. Z kolei gdy będzie zbyt wysokie, ryzyko uszkodzenia elewacji wzrasta. Regularne czyszczenie elewacji, oprócz wspomnianych wcześniej względów estetycznych, ogranicza również ryzyko powstania pleśni, grzybów i różnego rodzaju mikroorganizmów. Dzięki systematycznemu czyszczeniu, unikniemy dużych kosztów związanych z przedwczesną modernizacją elewacji.

  • Profesjonalne przedsiębiorstwa specjalizują się m.in. w dokładnym czyszczeniu sklepów i biurowców, a także magazynów i hal, w których odbywa się produkcja.
  • Wykorzystanie specjalnych środków, które z jednej strony cechują się skutecznością działania, natomiast z drugiej pełnym bezpieczeństwem dla czyszczonej powierzchni, to klucz do sukcesu. Firmy oferujące czyszczenie elewacji dysponują różnego rodzaju preparatami, dzięki którym mogą skutecznie usuwać sadzę, piasek, kurz i roślinność.

W przypadku wysokich budynków, firmy wykorzystują podnośnik koszowy, zapewniający pełne bezpieczeństwo pracownikowi. Ponadto, podnośnik umożliwia dotarcie do wszystkich, nawet trudno dostępnych miejsc. To właśnie w zakamarkach najczęściej gromadzi się najwięcej zabrudzeń, które trzeba dokładnie wyczyścić. Profesjonalna firma szybko poradzi sobie z czyszczeniem nawet bardzo dużych budynków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *