Jaki rodzaj farby najtrudniej usunąć ze ściany?

różowa ściana

Remont i malowanie ścian w mieszkaniu to czasami bardzo duże wyzwanie. Zwłaszcza jeżeli decydujemy się na wykonanie prac samodzielnie. Na wiele jednak pytań odpowiedzi znaleźć można w internecie. Bardzo częstym problemem jest konieczność usunięcia starej farby ze ściany przed położeniem nowej. Czasami może być to zadanie bardzo łatwe, a czasami wręcz przeciwnie – niezwykle trudne. Jakie rodzaje farb najtrudniej usuwa się ze ściany?

Usuwanie farby ze ściany – ogólne zasady

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie zawsze usuwanie starej farby będzie konieczne. Jeżeli wcześniej ściana była malowana odpowiednim jej rodzajem, a powłoka nie jest uszkodzona (a co najwyżej mocno zabrudzona), może się okazać, że wystarczające będzie po prostu nałożenie kolejnej warstwy. Czasami jednak zdarzy się, że stara farba łuszczy się i odchodzi od ściany większymi, lub mniejszymi płatami. Jeżeli dzieje się tak tylko w niewielkim stopniu, to najprostszą metodą działania będzie jej usunięcie tylko w problematycznych miejscach i wygładzenie powierzchni.

Niestety jednak może zdarzyć się również tak, że stara fara będzie odchodzić na dużej powierzchni, lub jej rodzaj nie będzie stanowić dobrego podłoża dla kolejnej warstwy. W takiej sytuacji konieczne będzie usunięcie całej warstwy starej farby przed położeniem nowej. Pozbycie się obecnego pokrycia ściany w całości konieczne jest na przykład w przypadku, gdy jej podłoże nie było przygotowane właściwie. Jest to najczęstsza przyczyna kruszenia się starej farby. Innym powodem może być jej rodzaj. Współczesne farby rozpuszczalne w wodzie nie mogą być nakładane na popularne dawniej tak zwane klejowe. Złym podłożem jest również farba olejna, którą najłatwiej będzie usunąć w całości.

Jakie farby najtrudniej usunąć ze ściany?

Zdecydowanie najtrudniej usuwa się ze ściany farbę olejną. Aby wyeliminować ją skutecznie, należy zastosować jedną z dwóch dostępnych metod. Po pierwsze można farbę zedrzeć mechanicznie. Najczęściej używa się do tego wiertarki lub szlifierki zaopatrzonej w szczotkę drucianą. Tego rodzaju praca wymaga jednak dużego nakładu energii, a także powoduje powstanie ogromnej ilości pyłu. W czasie usuwania farby konieczne jest więc stosowanie odpowiednich zabezpieczeń, jak na przykład maska ochronna, a także skuteczne odizolowanie pomieszczenia, w którym wykonywana jest praca. Inną metodą jest usuwanie farby olejnej przy pomocy specjalnych, opartych na rozpuszczalnikach preparatów, i późniejsze zdrapywanie jej szpachelką. Stosowane do tego substancje są jednak dość toksyczne i należy szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo.

O wiele łatwiej jest usuwać farby klejowe i rozpuszczalne w wodzie. Najczęściej wystarczy zwilżyć całą ścianę ciepłą wodą i zdrapać pomalowaną warstwę przy pomocy szpachelki. Z powierzchni drewnianych, a także metalowych można usuwać farbę również przy pomocy opalarki. Wymaga to pewnej wprawy, ale jest szybką i skuteczną metodą ich usuwania.

Jakie narzędzia powinniśmy przygotować?

Pierwsze narzędzie potrzebne w każdym przypadku to szpachelka. Najlepiej mieć ją w kilku rozmiarach, by jak najskuteczniej zdrapywać farbę we wszystkich zakamarkach. Do wygładzania ściany po zdrapywaniu starej warstwy konieczny będzie papier ścierny. Odpowiednie uchwyty do szlifowania będą tu znacznym ułatwieniem. Jeżeli usuwamy farbę olejną, to niezbędnym narzędziem będzie również wspomniana wcześniej wiertarka, lub szlifierka. Odpowiednie nasadki do jej zdzierania dostępne są w większości sklepów budowlanych. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w maski, okulary oraz odzież ochronną (zwłaszcza przy pracy z preparatami do chemicznego usuwania farby).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *