Jak skutecznie wyczyścić maszynę z zanieczyszczeń?

praca przy maszynie

Stan techniczny maszyn i urządzeń w dużej mierze zależy od utrzymania ich w czystości. Bez względu na rodzaj produkcji, każda maszyna ulega zanieczyszczeniom – osiada na niej kurz pochodzący z zewnątrz, a także z materiałów używanych w produkcji. Jak bardzo niebezpieczne są te zanieczyszczenia i jak należy przeprowadzać czyszczenie maszyn przemysłowych?

Czystość maszyn – dlaczego jest tak ważna?

Czystość maszyn używanych w zakładach przemysłowych ma ogromny wpływ na jakość i efektywność produkcji. Wpływa również na bezpieczeństwo pracowników. Pamiętajmy, że zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pracownikom produkcyjnym, jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Jak skutecznie wypełnić ten obowiązek zapewniając jednocześnie ciągłość produkcji, a także dbając o trwałość i długą żywotność maszyn?

Czyszczenie maszyn przemysłowych – Jak wykonać je bezpiecznie i skutecznie?

W zależności od rodzaju maszyny, dokładne czyszczenie jej może okazać się na tyle trudnym i skomplikowanym przedsięwzięciem, że warto powierzyć ten proces firmie zewnętrznej. Gruntowne czyszczenie wiąże się bowiem jednocześnie z konserwacją i ewentualnym smarowaniem części ruchomych maszyny. Specjalistyczne firmy zajmujące się czyszczenie maszyn przemysłowych, posiadają odpowiedni sprzęt i umiejętności. Nie każda firma zatrudnia pracowników, którzy są w stanie przeprowadzić proces gruntownego czyszczenia i konserwacji maszyny równie dobrze, co profesjonaliści z firmy zewnętrznej.

Metody czyszczenia

Obecnie wiele firm oferujących usługowe czyszczenie maszyn przemysłowych, proponuje metodę parową. Dzięki niej w procesie czyszczenia możliwe jest znaczne ograniczenie zużycia detergentów i innych środków chemicznych, które mogą być szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i dla czyszczonych powierzchni. Czyszczenie myjką parową do zastosowań przemysłowych umożliwia usuwanie w bezpieczny sposób zanieczyszczeń różnego rodzaju. W tym także pozostałości olejów i smarów zmieszanych z kurzem. W zależności od rodzaju i przeznaczenia maszyny, konieczne jest czasem po czyszczeniu, zabezpieczenie jej przed korozją odpowiednimi środkami.

Jak dbać o czystość maszyn na co dzień?

Oczywiście gruntowne czyszczenie maszyn, połączone z ich konserwacją, przeprowadzane jest zgodnie z potrzebami raz na jakiś czas. Utrzymanie czystości na stanowisku pracy jest jednak codzienną koniecznością. W ramach szkoleń stanowiskowych każdy pracownik obsługujący konkretną maszynę przemysłową, powinien być informowany o tym, w jaki sposób czyścić i konserwować ją na co dzień. Ważna jest dostępność odpowiednich środków czyszczących, a także środków ochrony osobistej dla pracownika, który zajmuje się czyszczeniem.

Przykładem maszyny, która wymaga codziennego czyszczenia, jest frezarka. Maszyna tego rodzaju, zwłaszcza używana do pracy w drewnie, generuje wiele odpadów w postaci wiórów trocin i pyłu. Nieregularne usuwanie ich uniemożliwia sprawną i bezpieczną pracę na maszynie. Konieczne jest przede wszystkim usuwanie pyłu i innych drobnych zanieczyszczeń za pomocą przeznaczonego do tego celu odkurzacza. Pracownik podczas czyszczenia powinien być wyposażony w środki ochrony osobistej, takie jak rękawice, gogle ochronne i maskę przeciwpyłową – zwłaszcza w przypadku usuwania zanieczyszczeń wytwarzanych podczas obróbki drewna twardego.

Czyszczenie maszyn przemysłowych powinno być przeprowadzane regularnie oraz dostosowane do potrzeb. Pożądana częstotliwość tego zabiegu, zawsze zależy od przeznaczenia maszyny i intensywności jej użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *