Jak usunąć graffiti ze ścian?

graffiti

Graffiti, nazywane również sztuką uliczną, jest obecne w praktycznie każdym dużym mieście i mniejszych miejscowościach. Niejednokrotnie władze publiczne udostępniają specjalne miejsca, w których można legalnie tworzyć obrazy. Niestety, w niektórych przypadkach napisy lub grafiki powstają w niedozwolonych punktach. Nierzadko również negatywnie wpływają na wizualny aspekt budynku. Ręczne usuwanie graffiti w większości przypadków jest nieskuteczne. Ponadto, osoby bez doświadczenia mogą przypadkowo uszkodzić powierzchnię, na której znajduje się niechciany malunek. Co zrobić w takiej sytuacji?

Usuwanie farby – podstawowe informacje

Aby skutecznie pozbyć się niechcianego graffiti, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy posiadającej nie tylko wieloletnie doświadczenie, ale przede wszystkim odpowiedni sprzęt. Malunki i napisy niejednokrotnie znajdują się na dużej wysokości, co wprowadza dodatkowe komplikacje.

  • W przypadku gdy graffiti znajduje się na pomalowanej ścianie, niektóre osoby próbują je zamalować. Niestety, w większości przypadków jest to nieskuteczne. Niejednokrotnie obraz lub podpis jest utrzymany w ciemnych kolorach, dlatego trzeba byłoby położyć co najmniej kilka warstw aby go ukryć. Należy też pamiętać, że w takim przypadku powinno się pomalować całą ścianę, aby uniknąć różnych odcieni farby. Finalnie jest to bardzo czasochłonna i kosztowna metoda.
  • W sytuacji gdy graffiti znajduje się na płaskich, niepomalowanych powierzchniach, wówczas wiele osób próbuje zeskrobać farbę. Niestety jest to najprostsza droga do mechanicznego uszkodzenia powierzchni, dlatego nie należy iść w tym kierunku.

W praktyce, bez odpowiedniego sprzętu nie jesteśmy w stanie skutecznie i bezpiecznie pozbyć się niechcianych malunków, dlatego usuwanie graffiti powinno być zlecone profesjonalnej firmie dysponującej odpowiednim zapleczem.

Czyszczenie pod ciśnieniem

Jednym z najskuteczniejszych sposób usuwania graffiti jest czyszczenie gorącą wodą pod ciśnieniem. Profesjonalny pracownik dokładnie wie jaką moc powinien mieć strumień, aby z jednej strony skutecznie pozbyć się farby, z drugiej zaś nie uszkodzić nawierzchni. Czy wobec tego można kupić myjkę ciśnieniową i samodzielnie usunąć graffiti? Niestety nie.

  • Myjki sprzedawane w sklepach są przeznaczone m.in. do czyszczenia samochodów, dlatego oferują niewielką liczbę barów. Profesjonalne firmy wykonujące usługi tego typu są wyposażone w urządzenia, które osiągają nawet kilka tysięcy barów.
  • To właśnie duża moc, w połączeniu z szerokimi możliwościami regulacji ciśnienia i doświadczeniem pracownika sprawiają, że usuwanie graffiti nawet z trudno dostępnych miejsc nie stanowi żadnego problemu.

Kolejną metodą wykorzystywaną przez profesjonalne firmy jest zastosowanie pary wodnej, a także suchego lodu. Ponadto, w przypadku bardzo trudnych przypadków, firmy stosują metodę hydropiaskowania, która poradzi sobie z każdą, nawet najtrwalszą farbą.

Wybór najlepszej metody

Profesjonalne firmy zaczynają pracę od rekonesansu i wyboru najlepszej oraz najbezpieczniejszej metody. Wszystko zależy od powierzchni, a także od jej struktury. Inna metoda będzie zastosowana w przypadku graffiti znajdującego się na solidnej, żelbetowej ścianie, a inna w przypadku zabytkowych fasad wiekowego budynku. Wybór najlepszej metody w praktyce oznacza niepozostawienie żadnych śladów i resztek farby. Ponadto, czyszczona powierzchnia jest w takim samym stanie jak przed wykonaniem wszystkich czynności. Warto również pamiętać, że firmy oferujące usługi tego typu poradzą sobie z usunięciem graffiti stosunkowo szybko, dzięki czemu funkcjonowanie budynku nie będzie zakłócone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *