Czystość w halach przemysłowych a zasady BHP

hala magazynowa

Dbałość o czystość w pomieszczeniach i na stanowiskach pracy znacząco oddziałuje na jakość, efektywność pracy i wytwarzane przez daną firmę produkty. Praktycznie każdy chętniej pracuje, kiedy cała przestrzeń, która go otacza i wszystkie urządzenia lśnią czystością. Jak się okazuje, to także dopinguje pracowników do większej dbałości o czystość na swoim indywidualnym stanowisku.

Kto odpowiada za utrzymanie czystości w zakładach pracy?

Odpowiedzialność za zachowanie czystości w miejscu pracy spoczywa na pracodawcy. Tym samym musi on zapewnić odpowiednią ilość środków czystości i właściwą organizację całego procesu sprzątania. O sprzątanie może zadbać poprzez zatrudnienie własnych pracowników bądź zlecenie wykonania tego rodzaju usługi firmie zewnętrznej. Obie te formy można również połączyć. Bieżącymi, pobieżnymi porządkami mogą zająć się zatrudnieni pracownicy, ale okresowymi, gruntownymi porządkami powinna zająć się wyspecjalizowana do tego celu firma sprzątająca.

Utrzymywanie właściwej higieny w zakładzie produkcyjnym szczegółowo określają przepisy BHP i wymagania Sanepidu. Znajdują się w nich dokładne normy czystości, które powinny spełniać poszczególne pomieszczenia, a także to jakiego rodzaju środki czystości powinny zostać do tego celu użyte. Wiąże się to zarówno z produktami, które służą do mycia naczyń, urządzeniami gastronomicznymi, technicznymi, jak również tymi, które stosuje się w celu mycia rąk.

W jaki sposób przeprowadzić mycie hal przemysłowych?

Istnieją różne sposoby mycia hal przemysłowych, można wśród nich wskazać między innymi:

proces mycia parą – natryskiwanie powierzchni suchą parą przy pomocy bardzo wysokiego ciśnienia. Para wodna ma bardzo dobre właściwości penetrujące, dzięki czemu niemalże błyskawicznie usuwa zanieczyszczenia nawet z bardzo trudnych i porowatych powierzchni, takich jak granit.

Myjki pozwalają na dużą oszczędność wody i środków czyszczących, gdyż cały brud spłukiwany jest przy pomocy pary i nie powoduje powstawania żadnych ścieków. Co więcej, tego rodzaju mycie okazuje się bardzo bezpieczne nawet dla bardzo delikatnych powierzchni, a jeśli jeszcze dodatkowo do tego celu wykorzysta się preparaty, które mają w swoim składzie nanocząsteczki srebra, można w ten sposób wyeliminować wszelkie szkodniki, bakterie i grzyby.

mycie usługowe stanowi bardzo nowoczesne rozwiązanie stosowane w zakładach produkcyjnych, polegające na prowadzeniu profesjonalnej usługi mycia i dezynfekowania przez zewnętrzną firmę usługową. Tego rodzaju zabieg z pewnością przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa w procesie produkowania wyrobów, co jest niezmiernie ważne w utrzymywaniu ciągłości produkcji.

W procesie tym odpowiednio wykwalifikowani pracownicy nie tylko dbają o właściwe przeprowadzenie usługi mycia i dezynfekcji, ale również na bieżąco kontrolują jakość, przeprowadzonych prac.

Bezpieczeństwo pracowników, a koszty utrzymania czystości w halach produkcyjnych

Jak widać, dbałość o czystość w halach produkcyjnych jest związana nie tylko z dbałością o higienę, ale dotyczy także bezpieczeństwa pracowników i utrzymywaniem jak najwyższej jakości produktów. W praktyce bardzo często wygląda to tak, że osoby, które obsługują dane maszyny, są także odpowiedzialne za utrzymanie czystości na swoim stanowisku pracy. Dbałość o porządek w innych miejscach na terenie hali produkcyjnej wymaga zatrudnienia kolejnych pracowników, czy też wynajęcia zewnętrznej wyspecjalizowanej firmy, która świadczy profesjonalne usługi. Wbrew pozorom najczęściej bardziej opłacalne, pod względem kosztów okazuje się wynajęcie jakiejś firmy sprzątającej, która zadba o porządek w naszym miejscu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *