Jak dbać o elewację?

elewacja

Elewacje budynków są narażone nie tylko na niekorzystne warunki atmosferyczne, ale również na spaliny, roślinność, pleśń i grzyby. Te wszystkie czynniki niekorzystnie wpływają nie tylko na wygląd, ale też na stan techniczny budynku. Zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, bloków, placówek instytucji publicznej, obiektów firmowych i innych, należy regularnie dbać o elewację. W przypadku dużych powierzchni lub wysokich budynków, samodzielna konserwacja jest praktycznie niemożliwa. Czyszczenie najlepiej zlecić profesjonalnej firmie z wieloletnim doświadczeniem, która specjalizuje się w usługach tego typu.

Czyszczenie elewacji – najpopularniejsze metody

Warto wiedzieć, że do różnych typów elewacji używa się różnych metod. Czym to jest spowodowane? Przede wszystkim powierzchnią, a tak naprawdę jej właściwościami, takimi jak np. twardość. Im delikatniejsza elewacja, tym mniej inwazyjne metody i odwrotnie. W jaki sposób najczęściej czyści się tego typu powierzchnie?

  • Jedną z najpopularniejszych metod jest woda pod wysokim ciśnieniem. Doświadczony pracownik za każdym razem indywidualnie ustawia liczbę barów, dzięki czemu elewacja jest czyszczona szybko, skutecznie i w pełni bezpiecznie. To właśnie wieloletnie doświadczenie sprawia, że profesjonalne firmy są w stanie wyczyścić każdą powierzchnię.
  • Metoda wykorzystująca gorącą parę, która skutecznie rozpuszcza wszelkie zanieczyszczenia jest stosowana wszędzie tam, gdzie nie można użyć metody ciśnieniowej. Ponadto, niektóre firmy oferują czyszczenie elewacji przy pomocy suchego lodu.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, która metoda jest najskuteczniejsza. Wszystko zależy od rodzaju powierzchni oraz stopnia zabrudzenia.

Dodatkowe informacje

Samodzielne czyszczenie elewacji jest nie tylko nieefektywne, ale także może doprowadzić do jej uszkodzenia. Profesjonalne firmy używają wyłącznie sprawdzonych środków, które są w 100% bezpieczne dla powierzchni. Ponadto, nie tylko czyszczą, ale również nie pozostawiają żadnych plam i nieestetycznie wyglądających zacieków. Budynek firmowy jest wizytówką przedsiębiorstwa, dlatego warto zadbać o jego wygląd. Co więcej, czyszczenie elewacji to przyszłościowa inwestycja, która pozwoli zachować budynek w dobrym stanie technicznym na dłużej oraz ograniczyć do minimum konieczność napraw i konserwacji. Jakie jeszcze są zalety?

  • Podczas czyszczenia, pracownicy docierają do każdej części budynku, dzięki czemu są w stanie z bliska przyjrzeć się każdej jego części. W przypadku gdy zaobserwują coś niepokojącego, zgłaszają to administratorowi, dzięki czemu można reagować szybciej i uniknąć kosztownych napraw.

Czyszczenie elewacji w wysokich budynkach

Wysokie obiekty są tak samo narażone na zabrudzenia jak niskie, dlatego należy o nie odpowiednio dbać. Profesjonalne firmy mają wszystkie niezbędne zezwolenia, uprawniające do pracy na wysokości. Ponadto, zatrudniają wykwalifikowanych pracowników, wykorzystujących odpowiednie oprzyrządowanie, dzięki czemu mogą skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie czyścić elewację. W przypadku wysokich budynków, najczęściej wykorzystuje się wysięgnik z koszem, dzięki czemu bez problemu można dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc.

Częstotliwość czyszczenia elewacji należy indywidualnie dostosować do każdego budynku. W przypadku obiektów znajdujących się w centrum zatłoczonego miasta, ze względu na spaliny, mycie powinno być częstsze niż w przypadku obiektów znajdujących się poza miastem. Jest to ogólna zasada, jednak w praktyce okresy między czyszczeniami ustala się indywidualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *