Jak poprawnie szlifować posadzki betonowe?

posadzka

Posadzki betonowe to funkcjonalne rozwiązanie na potrzeby przemysłowe i prywatne, jednak wymagają one określonego typu konserwacji. Niezależnie od tego, czy chodzi nam o wykończenie niedawno wykonanej posadzki, czy o odnowienie betonu, który uległ zużyciu w wyniku eksploatacji, szlifowanie jest jednym z niezbędnych kroków, które należy wykonać. Jak wyszlifować posadzkę betonową, by efekt był satysfakcjonujący?

Szlifowanie posadzek betonowych – kiedy jest konieczne?

Posadzki betonowe zdobyły sobie w ostatnich latach sporą popularność wśród właścicieli domów prywatnych, jednak w tym przypadku utrzymanie ich w dobrym stanie nie stanowi dużego problemu. Zupełnie inną kwestią jest konserwacja posadzek tego typu w przestrzeniach przemysłowych lub produkcyjnych – a to one stanowią podstawowe miejsce, gdzie używa się wylewki betonowej.

Posadzki w halach magazynowych czy zakładach produkcyjnych poddawane są nieustannemu procesowi intensywnej eksploatacji. W jego wyniku powstają na nich plamy z wilgoci, tłuszczów, smarów i innych substancji, a także uszkodzenia środkami chemicznymi. Co więcej, nieustanne ścieranie się posadzki oraz zanieczyszczenia nanoszone z zewnątrz przez pracowników hali i maszyny są kolejnym powodem powstawania zanieczyszczeń.

Po pewnym czasie samo czyszczenie przestaje wystarczać, a uszkodzona posadzka ulega dalszej degradacji. Może to prowadzić nie tylko do konieczności jej wymiany, ale także do powstania zagrożenia BHP dla pracowników i operatorów maszyn. W tej sytuacji szlifowanie posadzek betonowych należy do najtańszych i najskuteczniejszych rozwiązań, które pozwolą przywrócić nadwerężonemu betonowi funkcjonalność.

Jak odbywa się szlifowanie posadzek betonowych?

Warto od razu zaznaczyć, że wszelkiego typu ręczne urządzenia do szlifowania betonu, jakimi posługujemy się w domowych warunkach, nie zdadzą egzaminu na ogromnej powierzchni hali przemysłowej. Tu potrzebny jest sprawdzony sprzęt o wysokiej wydajności i potężnej mocy, który poradzi sobie ze skalą zadania, jaką jest szlifowanie posadzek betonowych w obiektach wielkopowierzchniowych.

W tych warunkach sprawdza się głównie szlifowanie przy użyciu tarcz diamentowych o zróżnicowanej ziarnistości, zamontowanych na profesjonalnym sprzęcie, specjalnie przeznaczonym do zadań tego typu. Trzeba przy tym pamiętać, że szlifowanie posadzek betonowych to tylko jeden z etapów ich konserwacji. Zarówno przed nim, jak i po nim musimy wykonać kilka dodatkowych kroków, by rezultaty tej pracy nie poszły na marne. Kolejność działań powinna być następująca:

  • odsłonięcie posadzki (odsunięcie ruchomego wyposażenia hali),
  • mechaniczne usunięcie wszystkiego, co mogłoby uszkodzić maszyny (np. fragmentów gruzu),
  • szlifowanie diamentowe tarczami o grubszym ziarnie,
  • usuwanie pyłu, zabezpieczanie większych uszkodzeń posadzki środkami chemicznymi,
  • użycie preparatów wzmacniających strukturę materiału,
  • szlifowanie diamentowe tarczami o delikatniejszym ziarnie,
  • końcowe wygładzenie i utrwalenie chemiczne,
  • ewentualne polerowanie posadzki (w przypadku niektórych obiektów).

Szlifowanie posadzek – komu zlecić?

Jak widać na powyższych przykładach, prace konserwacyjne przy posadzkach betonowych w dużej skali nie należą do łatwych. Co więcej, wymagane do tego celu maszyny to także ogromny koszt, który na ogół nie zwróci się zbyt szybko właścicielowi zakładu. Nie są to zabiegi, po które sięga się często, zatem przez większość roku sprzęt ten nie będzie używany.

Sama jego obsługa wymaga także przeszkolenia pracownika, co dodatkowo podwyższa koszta. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie profesjonalnej firmy, która przeprowadzi szlifowanie posadzek betonowych i cały proces ich konserwacji. Dzięki temu przedsiębiorca nie obciąży zanadto budżetu firmy, mając jednocześnie pewność, że prace zostały wykonane w optymalny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *