Jak dbać o czystość w halach i magazynach?

hala

Utrzymanie czystości zarówno w halach magazynowych, jak i tych produkcyjnych ma kluczowe znaczenie. Z jednej strony ma to wydźwięk reprezentacyjny, z drugiej czysto praktyczny. Klienci, którym czasem zdarza się zajrzeć do magazynu czy na halę produkcyjną, widząc czyste posadzki wiedzą, że mają do czynienia z profesjonalistami. Tylko kto powinien o to zadbać i jak osiągnąć zamierzony efekt?

Kto powinien dbać o czystość na hali?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z magazynem, czy z halą produkcyjną, za odpowiedni poziom czystości odpowiada pracodawca. I choć w większości przyjęło się, że o czystość na swoim stanowisku pracy powinien dbać każdy pracownik, to zwykle nie jest wystarczające.

By możliwe było zachowanie odpowiednich norm czystości, to pracodawca musi prawidłowo zorganizować procesy, także te związane ze sprzątaniem, a przede wszystkim zapewnić odpowiedni sprzęt i środki czystości. To często oznacza też okresowe czyszczenie powierzchni przemysłowych wykonywane przez firmy zewnętrzne.

Dlaczego konieczne jest profesjonalne czyszczenie?

Rutynowe czyszczenie hal produkcyjnych, a także magazynów często nie jest wystarczające. Zwłaszcza niektóre gałęzie przemysłu, takie jak chociażby przemysł spożywczy czy farmakologiczny, wymagają zachowania bardzo wyśrubowanych norm czystości. Trudno to osiągnąć, nie korzystając ze wsparcia profesjonalistów, którzy dysponują zarówno odpowiednim sprzętem, środkami jak, i wiedzą.

Jak wygląda profesjonalne czyszczenie posadzek przemysłowych?

Profesjonalne firmy sprzątające dostosowują metody czyszczenia do warunków panujących na danej hali. W niektórych firmach pełna usługa czyszczenia może być wykonywana jedynie w trakcie zaplanowanych wcześniej produkcyjnych, w innych przypadkach możliwe jest wykonywanie czyszczenia, zamykając tylko i wyłącznie wybrany obszar. Profesjonalne firmy potrafią dostosować się do oby wyżej wymienionych sytuacji i efektywnie wykonać swoje usługi, nie destabilizując przy tym pracy produkcji czy magazynu.

Jakie metody czyszczenia posadzek przemysłowych mogą nam zaproponować profesjonaliści?

Rutynowo na halach wszelakiego rodzaju posadzki się odkurza, zamiata, bądź myje. Profesjonalne czyszczenie to jednak o wiele więcej. To kompleksowa usługa, która w zależności od potrzeb może dodatkowo obejmować:

  1. Czyszczenie gorącą parą, które pozwala pozbyć się nawet starych plam i zabrudzeń. Do tego ma właściwości dezynfekujące, ale nie należy jej stosować na wszystkich materiałach. Specjaliści wiedzą, jak wykorzystać parę do eliminacji różnego typu zabrudzeń, nie ryzykując uszkodzenia posadzek czy innych elementów na hali;
  2. Czyszczenie suchym lodem, to metoda, która pozwoli wyczyścić nawet maszyny, których nie można odłączyć od prądu. Dzieje się tak, bo suchy lód zamienia się od razu w parę, nie przechodząc w stan ciekły, a zatem nie generuje ryzyka porażenia prądem, czy powstania zwarcia w instalacji gazowej. Metoda ta może nie jest najtańsza, ale za to pozwala czyścić praktycznie wszystkie powierzchnie i do tego nie ma negatywnego wpływu na środowisko;
  3. Impregnacja oraz polerowanie w przypadku posadzek betonowych. Nawet najlepsze posadzki z polerowanego betonu czasem ulegają mikrouszkodzeniom, a niektóre plamy są trudne do usunięcia. Można jednak odświeżyć taki beton, zrywając cieniuteńką warstwę z wierzchu (zwykle 0,5 do 1 mm) i ponownie impregnując.

Profesjonalne czyszczenie powierzchni przemysłowych nie tylko pozwala na zachowanie odpowiednich norm, które często nakładane są przez prawo lub posiadane certyfikaty jakości. Przede wszystkim daje dostęp do wielu możliwości i pozwala wybrać najlepszą technologię czyszczenia dla panujących na hali warunków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *