Czy wszystko można wyczyścić suchym lodem?

kombinezony

Tradycyjne metody czyszczenia powierzchni płaskich czy maszyn mogą przyczyniać się do uszkodzenia czyszczonych elementów, w wyniku działania substancji ściernych. Generują one także dodatkowe koszty, związane z koniecznością utylizacji pojawiających się ścieków, czy większego zużycia wody. Techniki te wymagają również przerw technologicznych, związanych z koniecznością wyschnięcia, studzenia czy suszenia uporządkowanych miejsc. Czyszczenie suchym lodem pozwala ominąć te negatywne czynniki – jest to metoda w pełni ekologiczna, sucha i niepozostawiająca środków czynnych na powierzchniach.

Czyszczenie suchym lodem – zalety stosowania tej techniki

Metoda czyszczenia za pomocą substancji zwanej “suchym lodem” stanowi ciekawą alternatywę dla innych, mocno inwazyjnych technik usuwania zanieczyszczeń. Jest ona łatwa, szybka i oszczędna. Przy czyszczeniu suchym lodem nie wytwarza się wilgoć, w związku z czym cały proces przebiega w odpowiednich warunkach. Ponadto jest to ekologiczny sposób, który jest przyjazny dla środowiska naturalnego. Jest coraz chętniej wykorzystywana w miejscach pracy różnego rodzaju przemysłu.

Czyszczenie suchym lodem nie wymaga zatrzymywania toku produkcji, porządkowanie może odbywać się bezpośrednio na miejscu, bez konieczności transportowania maszyn czy innych elementów. Dzięki uniwersalności tej techniki możliwe jest czyszczenie wielu zabrudzonych powierzchni w wielu branżach, m.in.:

  • spożywczej,
  • reklamowej,
  • przemysłu ciężkiego,
  • odlewniczej,
  • poligraficznej,
  • i innych.

Są jednak i takie okoliczności, w których czyszczenie suchym lodem powinno być przeprowadzane z dużą rozwagą.

Przeciwwskazania

Podczas procesu czyszczenia powierzchni suchym lodem należy unikać kilku szczególnych sytuacji. Przedmioty, które będą podlegać tej czynności, nie mogą znajdować się w ciasnych, zamkniętych pomieszczeniach ze słabą wentylacją. Ilość dwutlenku węgla uwalnianego podczas działania myjki może być szkodliwa dla pracownika, o ile pomieszczenie nie posiada dobrej wentylacji i jest niewielkie. Wzrost stężenia dwutlenku węgla odczuwa się w nagłym zmęczeniu, dyskomforcie w oddychaniu i uczuciu gorąca. Po wyczyszczeniu powierzchni należy dobrze przewietrzyć pomieszczenie.

Z uwagi na to, że sam dwutlenek węgla jest cięższy niż powietrze, będzie on gromadzić się przy podłodze, a wraz ze wzrostem stężenia, będzie wypełniać coraz większą część pomieszczenia. Warto zatem zadbać o montaż urządzenia posiadającego czujnik stężenia CO2, jeśli czyszczenie za pomocą suchego lodu będzie odbywało się zawsze w garażu, magazynie czy warsztacie.

Odpowiedni ubiór – kombinezon ochronny i zachowanie szczególnej uwagi

Przedmioty czyszczone za pomocą opisywanej metody nie mogą posiadać substancji szkodliwych, np. zaschniętych na jej powierzchni. Pracownik wykonujący czyszczenie mógłby być narażony na działanie toksycznych związków, dlatego nie powinno się czyścić uszkodzonych beczek z substancjami szkodliwymi, czy innych niebezpiecznych przedmiotów. Podczas czyszczenia suchym lodem pracownik musi posiadać odpowiednie ubranie ochronne, które będzie zapobiegać sytuacjom, w których toksyczna substancja mogłaby zetknąć się ze skórą.

Tu jednak i tak trzeba zachować zdrowy rozsądek, gdyż niektóre substancje żrące mogą przeniknąć przez warstwy kombinezonu. Ponadto nie powinno się czyścić za pomocą tej technologii przedmiotów, znajdujących się w strefach zagrożonych wybuchem, np. na stacjach paliw. Suchy lód wraz z CO2 wykazują dużą elektrostatyczność. Przez to na czyszczonej powierzchni mogą występować niewielkie wyładowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *