Jak często i w jaki sposób czyścić kostkę brukową?

czyszczenie kostki brukowej

Kostka brukowa to bardzo estetyczny i wygodny sposób na wykończenie posesji. Jest reprezentacyjna i trwała, a do tego niezbyt kosztowna. Trudno się zatem dziwić, że na stałe zagościła w polskim krajobrazie, zarówno na przydomowych podjazdach i ogródkach, jak i w obejściach wielu firm i instytucji. Choć kostka brukowa nie należy do materiałów szczególnie łatwo ulegających zabrudzeniom to i tak, od czasu do czasu, wymaga czyszczenia. Wyjaśniamy kiedy i jak najlepiej czyścić kostkę brukową.

Czyszczenie kostki brukowej – dlaczego warto?

Kostka brukowa to trwały materiał, który nie wymaga zbyt wielu zabiegów. Jednak jeśli ma cieszyć oko nienagannym wyglądem przez długie lata, warto odpowiednio o nią zadbać. Kostka brukowa, o którą nikt nie dba z czasem, zaczyna niszczeć, pomiędzy poszczególnymi płytkami pojawiają się wyrastające rośliny, a sam produkt może ciemnieć lub zarastać porostami i mchem, zwłaszcza w miejscach zacienionych, po których rzadko ktoś chodzi lub jeździ. W skrajnych wypadkach rośliny mogą doprowadzić nawet do pękania powierzchni kostki.

Większość zabrudzeń na kostce brukowej udaje się stosunkowo łatwo usunąć. Największym problem mogą być plamy. By uniknąć przebarwień wszelkie rozlane kolorowe, brudzące substancje najlepiej od razu spłukać. Pozostałe zabrudzenia można czyścić okazjonalnie.

Jak często wykonuje się czyszczenie kostki brukowej?

Regularna pielęgnacja chodników, podjazdów czy innych przestrzeni wyłożonych kostką brukową jest konieczna, inaczej produkt ten sukcesywnie będzie tracić swoje względy estetyczne. Mech, białe wykwity i przebarwienia to tylko niektóre problemy, jakie mogą pojawić się na zaniedbanych powierzchniach z kostki brukowej.

Nie oznacza to wcale, że utrzymanie kostki brukowej jest bardzo pracochłonne. Czyszczenie kostki brukowej wystarczy wykonywać dwa, góra trzy razy do roku. Na wiosnę dobrze jest usunąć zabrudzenia nagromadzone przez zimę, a pod koniec lata usunąć chwasty i mech, który pojawił się na powierzchni kostki. Przed zimą dobrze jest też zaimpregnować kostkę. Warto też pamiętać, że zimą lepiej jest odśnieżać podjazdy i chodniki niż posypywać je solą, która może spowodować przedwczesne niszczenie kostki brukowej.

Czyszczenie kostki brukowej – domowe metody kontra profesjonalna usługa

Kostkę brukową najczęściej czyści się za pomocą myjki ciśnieniowej, która w niektórych wypadkach powinna być wspierana przez specjalistyczne środki czyszczące lub chwastobójcze. Większe zabrudzenia, lub zaniedbane płytki obrośnięte mchem i chwastami czyści się zwykle za pomocą drucianej szczotki.

Choć czyszczenie kostki brukowej nie jest bardzo wymagającym zajęciem, i nie musi być wykonywane często. Jednak gdy wokoło domu, a zwłaszcza firmy powierzchnia wyłożona tego typu materiałem jest całkiem spora, warto posiłkować się pomocą specjalistów.

Przede wszystkim profesjonaliści mają szeroki zakres specjalistycznego sprzętu, ale i środków, który pozwala im wyczyścić nową powierzchnię nawet z najtrudniejszych zabrudzeń. Jednak podstawowe czyszczenie kostki brukowej wykonywane jest zwykle metodą wysokociśnieniową, wsparte przez punktowe czyszczenie mechaniczne miejsc zarośniętych mchem i chwastami.

Korzystając z tego typu usług, nie trzeba obawiać się o zniszczenia w obrębie zieleni na posesji. Profesjonaliści są przyzwyczajeni do tego, że chodniki i podjazdy graniczą z zielenią w postaci drzew, trawników czy kwietników obsadzonych delikatną roślinnością. Umiejętnie posługują się sprzętem czyszczącym, a środki chemiczne wykorzystują tylko, kiedy to jest konieczne, i to z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *