Zima a maszyny przemysłowe – czy jest groźna?

Zima a maszyny przemysłowe - czy jest groźna

Nie ulega wątpliwości, że czyszczenie maszyn przemysłowych jest ważne przez cały rok, ale szczególnie istotne jest zimą. To właśnie tą porą roku najłatwiej o zabrudzenia i zanieczyszczenia, których nagromadzenie z czasem może mieć bardzo przykre konsekwencje. Czy zima jest groźna dla maszyn przemysłowych? Jak się przed nią uchronić?

Czy temperatury ujemne to największe zagrożenie dla maszyn?

Nie ulega wątpliwości, że największym zagrożeniem dla maszyn są ujemne temperatury. To właśnie z ich powodu wszystko zamarza – również brud na maszynie. Jeśli mamy ujemną temperaturę, to w końcu pył i kurz, który normalnie można po prostu odkurzyć, zaczyna się bardzo mocno trzymać wszystkich powierzchni. To znaczy, że nie można się już go tak łatwo pozbyć. Wszystkie takie zabrudzenia zmieniają strukturę części maszyny. To, co powinno być gładkie, przestaje takie być. Robi się chropowate na skutek przyklejenia się różnych drobinek.

W niewielkiej skali – to nie jest bardzo niepokojący problem. Zdarza się jednak, że mamy duże nagromadzenie brudu, bo maszyna przemysłowa stoi gdzieś w pobliżu drogi i jest ciągle ochlapywana przez przejeżdżające samochody. W takim wypadku może dojść do poważnego nagromadzenia się zanieczyszczeń i zbudowania z nich całkiem pokaźnej warstwy, której projekt maszyny nie przewidział. Tę powłokę powinno się jak najszybciej usunąć po to, by nie stanowiła zagrożenia dla urządzenia.

Dlaczego należy uważać z wodą?

Jeśli już jesteśmy przy czyszczeniu maszyn, to pamiętajmy, że w ujemnych temperaturach nie wchodzi w grę mycie ich myjką ciśnieniową lub żadną inną metodą, która wykorzystuje wodę. Jej stosowanie może spowodować, że na maszynie i w jej bezpośredniej okolicy zostanie cienka warstwa wody. Ona z kolei może zamarznąć, co nie tylko wpłynie negatywnie na stan maszyny, ale też na bezpieczeństwo pracujących na niej ludzi. Zimą warto stawiać na inne metody czyszczenia np. takie, które wykorzystują parę.

Zanieczyszczenia z drogi

Zimą pojawia się jeszcze jedno zagrożenie dla maszyn – zanieczyszczenia drogowe takie, jak sól i piasek. Są one powszechnie stosowane do tego, by przyspieszyć roztapianie się śniegu na drodze. Za ich sprawą śnieg szybko zamienia się w brzydką pluchę, którą łatwo się rozchlapuje. Koła każdego przejeżdżającego auta powodują, że ta śniegowa maź się rozpryskuje. Może więc spaść też na maszynę. Po pierwsze – jest to biały puch, który się roztapia, więc uwalnia się z niego dużo wody, która może ponownie zamarznąć na powierzchni maszyny. Po drugie – jeśli ze śniegiem wymieszano piasek, to tworzy się warstwa o dość wysokiej ścieralności. Taki piasek może uszkodzić ruchome elementy. Po trzecie – jeśli drogowcy użyli soli, to powstała plucha może spowodować korozję maszyny lub ją przyspieszyć. Nie można mieć więc żadnych wątpliwości, że plucha pośniegowa jest dla maszyny po prostu groźna. Ale można się przed nią uchronić – regularnie czyszcząc maszynę i nie pozwalając, by zanieczyszczenia wżarły się w jej strukturę.

Jak zabezpieczyć maszyny przed zimą?

Jeśli chcemy zabezpieczyć maszyny przed zimą, to musimy zrobić jedną z dwóch rzeczy. Najlepiej jest wstawić je do ogrzewanego pomieszczenia. Takiego, w którym nie ma mowy o niekorzystnym wpływie warunków atmosferycznych. W wielu wypadkach jest to jednak niemożliwe np. ze względu na rozmiary maszyny albo jej charakterystykę pracy. W takim wypadku pozostaje jeszcze drugie rozwiązanie – regularne czyszczenie i usuwanie zabrudzeń, zanim zrobią się groźne i nieestetyczne. Takie zabiegi to po prostu inwestycja na przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *