Czyszczenie suchym lodem czy piaskowanie? Co wybrać?

lód - foto

Istnieje wiele metod mycia przemysłowego. Wśród opcji, które cieszą się największą popularnością, wymienić można czyszczenie suchym lodem oraz piaskowanie. Oba sposoby mają swoje zalety i wady. Który jednak wybrać? Jakich efektów można się spodziewać?

Czyszczenie suchym lodem – na czym polega? Najważniejsze zalety

Jak sama nazwa wskazuje, czyszczenie suchym lodem to metoda usuwania zabrudzeń wykorzystująca suchy lód (zestalony dwutlenek węgla) jako medium czyszczące. W jej przypadku cząsteczki granulatu suchego lodu są kierowane w strumieniu powietrza pod ciśnieniem na wybraną powierzchnię. Przy uderzeniu o podłoże sublimują (przechodzą ze stanu stałego bezpośrednio w gazowy), a w rezultacie doskonale usuwają wszelkiego rodzaju zabrudzenia, pył i kurz.

Oprócz wysokiej skuteczności w usuwaniu zabrudzeń czyszczenie suchym lodem ma wiele innych zalet:

  • nie uszkadza czyszczonej powierzchni – wbrew pozorom suchy lód to miękkie medium, które nie narusza podłoża. Dzięki temu można za jego pomocą czyścić nawet delikatne urządzenia, np. czujniki, a także ruchome elementy konstrukcyjne,
  • nie generuje odpadów wtórnych – podczas sublimacji nie powstają żadne odpady wtórne, ani wilgoć, co eliminuje konieczność sprzątania po czyszczeniu przemysłowym,
  • nie wymaga wcześniejszego przygotowywania podłoża – czyszczonych suchym lodem elementów nie trzeba przecierać, a delikatne i ruchome części nie wymagają maskowania. Zdecydowanie skraca to cały proces mycia,
  • może odbywać się podczas pracy urządzenia w trybie ciągłym – czyszczenie suchym lodem nie wymaga zatrzymywania linii produkcyjnej. Generuje więc mniejsze koszty, zwłaszcza jeśli częste mycie urządzeń jest wskazane,
  • jest nietoksyczne – zatwierdzony przez FDA, USDA i EPA suchy lód jest dopuszczony do stosowania przy produkcji żywności. Nie ma smaku, ani zapachu. Jest bezbarwny, a przede wszystkim nietoksyczny.

Co więcej, czyszczenie suchym lodem jest przyjazne środowisku naturalnemu. Wykorzystywany w procesie dwutlenek węgla to medium, które zostało odzyskane z innych procesów przemysłowych. Ponadto metoda ta nie emituje szkodliwych gazów. Nie generuje toksycznych odpadów, co eliminuje konieczność ich ewentualnego składowania.

Piaskowanie – jak wygląda? Jakie ma zalety

Piaskowanie to skuteczna metoda czyszczenia ściernego. W jego ramach sprężone powietrze napędza piasek, który usuwa zabrudzenia, pył i kurz z czyszczonej powierzchni. Z uwagi na wykorzystanie materiału ściernego piaskowanie jest uznawane za bardziej agresywną metodę mycia niż czyszczenie suchym lodem. Może nawet uszkodzić podłoże. Dlatego zaleca się ostrożność w jej stosowaniu.

Piaskowanie nie tylko wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni – usunięcia elementów delikatnych i ruchomych, ale również generuje odpady wtórne. Powstałe po myciu zanieczyszczenia należy zebrać i usunąć, co wydłuża proces oraz zwiększa jego koszty. Niemniej piaskowanie to dobry wybór w przypadku:

  • głęboko wbitej rdzy,
  • korozji,
  • silnie przylegających powłok malarskich,
  • innych trudnych do usunięcia zabrudzeń.

To, na którą metodę mycia przemysłowego się zdecydujesz, zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Czyszczenie suchym lodem jest droższe w porównaniu z piaskowaniem. Nie niszczy jednak podłoża i nie wymaga zabiegów przygotowawczych. Piaskowanie natomiast jest stosunkowo tanie i sprawdza się w przypadku silnych zabrudzeń. Może jednak zniszczyć niektóre elementy konstrukcyjne, a także przyczyniać się do ich szybszego zużycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *