Brudne posadzki – największe zagrożenia

posadzka

Obecnie beton polerowany jest jednym z najmodniejszych materiałów wykończeniowych – także na posadzkach. Jeszcze do niedawna traktowany niemalże z pogardą, jako materia surowa, wręcz prymitywna, która kojarzy się z budowlami rodem z realnego socjalizmu, z blokami z tzw. wielkiej płyty. Teraz, beton w różnych odsłonach znajdziemy, od bez mała dekady, na fasadach budynków użyteczności publicznej, na ścianach wewnętrznych w biurowcach najwyższej klasy czy też na posadzkach domów jednorodzinnych.

Wykonanie, uszczelnianie, szlifowanie i impregnacja posadzek

Jedną z najważniejszych zalet posadzek z polerowanego betonu jest ich względnie niewielki koszt wykonania. A do tego, nawet laik zdaje sobie sprawę z fenomenalnej wręcz wytrzymałości dobrze wykonanego spoiwa betonowego, czy to w okrywie bunkra wojskowego, czy też w elewacji budynku. Wykonanie posadzki betonowej nie nastręcza również sprawnej ekipie posadzkarzy większych trudności.

Po wylaniu beton jest poddawany tzw. uszczelnianiu. Jest to chemiczna impregnacja, zwiększająca żywotność i trwałość, a polegająca na zwiększeniu szczelności struktury betonu, za pomocą preparatów, w składzie zawierających krzemiany litu, które wiążą się z wodorotlenkiem wapnia. Impregnacja zapobiegnie pyleniu powierzchni oraz wnikaniu płynów i brudu. Dopiero potem następuje polerowanie posadzek, czynność ostatecznie przygotowująca posadzkę do eksploatacji.

Polerowanie posadzek betonowych – po co?

Mimo ogromnej trwałości także i beton narażony jest na pewnego rodzaju uszkodzenia, ale przede wszystkim na zużycie w trakcie codziennej eksploatacji. Niezależnie, czy prowadzimy firmę spedycyjną i w przestrzeniach magazynowych zastosowaliśmy posadzkę betonową, czy też zdecydowaliśmy się na wylanie i wyszlifowanie betonu w nowoczesnym lofcie, co kilka lat musimy zastanowić się nad tym, czy aby nie zamówić polerowanie posadzek betonowych w specjalistycznej firmie.

Częsty błąd, jaki popełniają właściciele apartamentów lub domów jednorodzinnych, w których zastosowali beton podłogowy, jest niefrasobliwe podejście, podbudowane intuicyjną wiedzą, iż beton jest materiałem bardzo trwałym. Jednakże i on ulega zużyciu i zabrudzeniu. Myślmy, więc o naszej posadzce betonowej, jak o podłodze z drogich paneli drewnianych. Mimo wzmocnienia spoistości struktury powierzchni betonowej posadzki za pomocą impregnacji także beton można zabrudzić. W magazynie choćby poprzez tarcie opon wózka widłowego, a w mieszkaniu, wskutek upadku żywności, w sposób naturalny wytwarzającej barwnik.

Polerowanie – sposób na odświeżanie betonu

Dzięki temu, iż beton sam w sobie jest jedną warstwą użytkową, by przywrócić go do stanu pierwotnego po długoletniej eksploatacji, wystarczy zastosować polerowanie posadzek betonowych. Przy polerowaniu nie musimy się martwić o zachowanie równej powierzchni, bowiem beton nie łuszczy się i nie odspaja, a maszyny „zrywają” zazwyczaj idealną warstewkę materiału, w przedziale 0,5-1,0 mm.

Pamiętajmy jednakże, iż polerowanie posadzek sprawdzi się tylko tam, gdzie inwestor uprzednio zastosował beton wysokiej klasy o ścisłej strukturze – przykładowo, polerowanie nie będzie miało sensu na betonie z budynku gospodarczego z lat 60-tych, gdzie beton ma zazwyczaj bardziej porowatą fakturę i ma dość często mało cementu. Fachowcy są zgodni, iż polerowanie posadzek betonowych, to najlepsza regeneracja nawierzchni, pozwalająca wydłużyć okres użytkowania o kilka lub nawet kilkanaście lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *