Czy warto czyścić kostkę brukową samodzielnie?

przez ecopara

Najczęściej zadają sobie takie pytanie właściciele posesji prywatnych. Codziennie spoglądając na narastające zabrudzenia powstaje w nich wątpliwość: co dalej? Ignorować czy wyczyścić? Ale jak? Jaka cena? Jak to zrobić? Czym zrobić? Samodzielnie, a może wynająć firmę zajmującą się profesjonalnym czyszczeniem kostki brukowej?

Pierwsza myśl: zrobię sam i jak najtaniej! Pierwsze planowane zakupy to myjka ciśnieniowa. Prawie każdy wie przecież, że to działa i że w każdym markecie "za grosze"...... Dumnie przytargany ze sklepu sprzęt zostaje natychmiast wprawiony w ruch. Pierwsza próba i .......... idzie dobrze. Pierwszy, drugi, kolejny metr chodnika umyty! Ale narasta problem- przybywa wody, przybywa mchu, piachu ogólnie mówiąc kupa błota się zrobiła a ciuchy "od stóp do głów" tylko do prania. Krótkie spojrzenie na to co jeszcze zostało do zrobienia potem na dotychczasowe efekty i konsternacja! Przecież to robota za karę! To nie dla mnie! Nigdy więcej! Jak oni to robią?!

Czy warto czyścić kostkę brukową samodzielnie?

Tak, warto, ale.... Jeśli nie mamy odpowiedniego sprzętu, nie wiemy jak usunąć plamy oleju z kostki brukowej, nie wiemy jak usunąć rdzawe plamy z kostki brukowej, nie mamy wystarczającego doświadczenia i wiedzy jakich środków chemicznych użyć to dajmy sobie spokój! Chyba, że jest to niewielka powierzchnia! Przy dużych powierzchniach marketowy sprzęt szybko się zużyje, a efekty będą odbiegać od tych, jakie osiąga profesjonalna firma.

Czyszczenie kostki brukowej dużych powierzchni lepiej zostawić fachowcom! Profesjonalny sprzęt, doświadczenie i wiedza pozwolą uporać się z problemem w jeden dzień. Firma z doświadczeniem jest w stanie wyczyścić 500-800m2 jednego dnia. We własnym zakresie wyczyszczenie takiej powierzchni zajmie około tygodnia a być może nawet dwóch tygodni. Przy okazji fachowcy usuną plamy oleju silnikowego z kostki brukowej albo rdzawe zaplamienia po nawozie zawierającym żelazo. Nie będzie również problemu z usunięciem farby, kleju, zaprawy cementowej, pleśni, mchu, wykwitów i innych kłopotliwych zabrudzeń. Profesjonalne środki chemiczne są wielokrotnie skuteczniejsze od tych polecanych do zastosowań domowych. Dlatego nie usuwaj plam we własnym zakresie jeśli nie masz pewności jak środek chemiczny wpłynie na kostkę brukową! Znam przypadek gdy samodzielne próby usunięcia plam po nawozie skończyły się trwałym zniszczeniem pojedynczych kostek brukowych rozsianych na dużej powierzchni.  

A zatem czy warto???

Jeśli masz myjkę ciśnieniową co najmniej 120bar i niewielką powierzchnię do wyczyszczenia, na której nie ma intensywnych plam oleju, rdzawych plam po nawozie, przebarwień czy farby to warto! Na pewno wyjdzie taniej! Przygotuj się na ciężką, mozolną pracę i ubranie całe do prania. A.....i pamiętaj o okularach ochronnych! Powodzenia!  Jeśli jednak wolisz w tym czasie zająć się swoją robotą albo odpocząć to zapraszamy :)

Wróć

facebook